S knížkou do života

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
S knížkou do života
MottoČíst dětem je důležité od jejich nejútlejšího věku.
ZakladatelSvaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP ČR)
TypČeská verze mezinárodního projektu.
ÚčelPodpora čtenářské gramotnosti.
PůsobnostČesko
Oficiální webwww.sknizkoudozivota.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

S knížkou do života (anglicky Bookstart) je projekt, který se zaměřuje na podporu čtenářské gramotnosti. V roce 2017 se Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR připojil k mezinárodnímu projektu Bookstart.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1992 zahájila ve Velké Británii nezisková organizace BookTrust[1] projekt Bookstart, který je v současné době rozšířen takřka po celém světě.

Myšlenku zapojit se do této mezinárodní aktivity přinesla do České republiky PhDr. Dana Kalinová, bývalá dlouholetá ředitelka veletrhu Svět knihy, a prakticky ji do života uvedl Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Po přípravné fázi v roce 2017 byl projekt oficiálně zahájen počátkem roku 2018. Pro pilotní ročník se podařilo sehnat sponzorskou podporu včetně spolupráce s nakladatelstvím TRITON, které vydalo publikace do sady S knížkou do života, a tak sto dvacet zapojených knihoven mohlo předat sady zhruba deseti tisícům nově narozených dětí.

V následujících ročnících se počet zapojených knihoven začal navyšovat, přestože sady již nejsou pro knihovny zdarma. V lednu 2021 byla zahájena nová fáze projektu - původní sady pro nejmenší děti byly aktualizovány a začaly se předávat nové pokračující sady pro děti ve věku od tří let.

Veřejnost se s projektem blíže setká například při předání sady S knížkou do života novorozeným dětem a jejich rodičům. Předání probíhá většinou v průběhu vítání občánků v obci, přímo v knihovně nebo v porodnici. Sady obsahují mimo jiné poukaz na registraci dítěte do knihovny. Pokud rodiče s dítětem pozvánku do knihovny přijmou, mohou se těšit nejen na prostor plný knih pro děti i rodiče, ale také na navazující aktivity, zajímavé akce, informační, referenční a konzultační služby k čtenářství a literatuře pro děti, besedy a mnoho dalšího.

Cíle projektu[editovat | editovat zdroj]

 • Přesvědčit rodiče, že jednou z důležitých věcí pro rozvoj dítěte je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knihou (prohlížením, čtením, povídáním, zpíváním), a to od nejútlejšího věku.
 • Poradit jim, jak to dělat (metodickou radou, praktickou pomocí) a nabídnout jim podpůrné služby knihoven, prostor pro sdílení s ostatními rodiči atd.
 • Vytvořit a posílit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace. Rodičům také vysvětlit význam čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho úspěšnou budoucnost.
 • Inovovat a rozšířit služby knihoven pro nejmladší děti a pro rodiny.

Podpora projektu[editovat | editovat zdroj]

Spisovatelé a ilustrátoři[editovat | editovat zdroj]

Obsahy sad S knížkou do života by nevznikly bez přispění autorů a ilustrátorů. V první sadě, která pro projekt vznikla, našli rodiče s dětmi metodiku pro rodiče a leporelo Předčítánky s ilustracemi Markéty Vydrové. V nových sadách pro menší děti naleznou rodiče leporelo s básničkami od Radka Malého a ilustracemi Lucie Dvořákové. V sadě pro starší děti je pak kniha pohádek od Ivony Březinové s ilustracemi Báry Buchalové.

Čtení pomáhá[editovat | editovat zdroj]

Věděli jste, že děti mohou čtením pomáhat? Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. Stačí přečíst knihu, vyplnit kvíz a získaných 50 Kč poslat jednomu z nominovaných projektů. A může to být třeba projektu S knížkou do života / Bookstart, který pomáhá nejmenším dětem skamarádit se s knížkami.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

 • 2018 - Hlavní cenu v kategorii „významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“ získal Mgr. Roman Giebisch, PhD., předseda SKIP, za implementaci mezinárodního projektu Bookstart v českém prostředí s názvem S knížkou do života, který rozšiřuje dosavadní dobrou praxi knihoven v rozvoji čtenářství předškoláků a jejich rodin.[2]
 • 2020 - Záštita ministra kultury PhDr. Lubomíra Zaorálka nad 3. ročníkem projektu na podporu čtenářství S knížkou do života / Bookstart v roce 2020.
 • 2021 - Záštita ministra kultury PhDr. Lubomíra Zaorálka nad 4. ročníkem projektu na podporu čtenářství S knížkou do života / Bookstart v roce 2021.[3]

Zpravodaj S knížkou do života[editovat | editovat zdroj]

Jednou za čtvrt roku přináší Zpravodaj přihlášeným odběratelům informace o akcích pořádaných zapojenými knihovnami a jejich zkušenostech s projektem. Zároveň informuje o novinkách a připojuje i doporučení na knihy.[4]

Bookstart v zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Velká Británie[editovat | editovat zdroj]

Nezisková organizace BookTrust zajišťuje a koordinuje dosud nejrozvinutější síť projektu Bookstart v Anglii, Walesu a Severním Irsku. Kromě distribuce sad jsou v rámci projektu nabízeny koutky (Bookstart Corners), kde se rodiče dětí setkávají s knihovníky, odborníky i s dalšími rodiči a získávají informace vztahující se k rozvoji dítěte prostřednictvím četby. Partnerská síť projektu je rozvětvená a zahrnuje rovněž porodnice, zdravotnická střediska a zařízení, školky a centra pro rodiny s malými dětmi, hračkářství, obchody a gastronomická zařízení s dětskými koutky.

Německo[editovat | editovat zdroj]

Projekt Lesestart[5] používá slogan Tři milníky čtení (od první knížky k prvnímu čtení) a organizačně jej zajišťuje nadace Stiftung Lesen. V rámci projektu spolupracují veřejné knihovny, které podporují projekt vlastními aktivitami zaměřenými na práci s rodinami a malými dětmi. Do projektu je zapojeno celkem pět knihovnických svazů působících v Německu. Jejich členové pomáhají s distribucí knižních dárků ve čtyřech jazykových mutacích – v němčině, polštině, ruštině a turečtině. Účinná je i spolupráce nadace s experty a organizacemi zaměřenými na sociální problematiku rodin s malými dětmi. Projekt je celonárodně podpořen Ministerstvem vzdělání a výzkumu.

Další země[editovat | editovat zdroj]

V dalších zemích je projekt Bookstart realizován na různé úrovni – celostátní, regionální či místní. Záběr projektu se odvíjí od objemu dostupné finanční podpory. Jeho klíčovými partnery či koordinátory jsou ve značné míře veřejné knihovny. V Japonsku byl projekt zahájen v roce 2000 a je realizován neziskovou organizací Bookstart Japan. Knihovny jsou koordinátorem projektu, do spolupráce jsou zapojena i zdravotnická střediska a místní organizace. Italská verze projektu Bookstart Nati per Leggere[6] existuje od roku 1999 a jejím výsledkem je výrazné zvýšení zájmu o čtení knih v rodinách. V Portugalsku dostávají knihy pro své děti přímo maminky v porodnici. Švýcarský Buchstart Schweiz podpořila kromě nevládních organizací např. i loterie. Projekt Bookstart znají rodiny napříč kontinenty: v Irsku, ve Španělsku, na Maltě, v Polsku a Srbsku, v Jižní Koreji, Thajsku a Číně, na Novém Zélandu a v Austrálii, v Kolumbii i na Jamajce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. BookTrust [online]. booktrust.org.uk [cit. 2021-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. JANSOVÁ, Linda. Knihovnou roku 2018 se stala Místní knihovna Pavla Křížkovského z Holasovic. Bulletin SKIP [online]. 2018 [cit. 2021-01-28]. Roč. 27, čís. 3. Dostupné online. ISSN 1213-5828. 
 3. Záštita ministra kultury [online]. Sknizkoudozivota.cz [cit. 2021-11-05]. Dostupné online. 
 4. S knížkou do života - zpravodaj [online]. Sknizkoudozivota.cz [cit. 2021-11-05]. Dostupné online. 
 5. Herzlich Willkommen [online]. lesestart-hannover.de [cit. 2021-11-05]. Dostupné online. (německy) 
 6. Nati per leggere Leggiamo. Crescono, dentro. [online]. Natiperleggere.it [cit. 2021-11-05]. Dostupné online. (italsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]