SPZR Poprad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
SPZR Poprad
SPZR Poprad
SPZR Poprad
Typ vozidlaprotiletadlový raketový komplet
Země původuPolskoPolsko Polsko
Historie
VýrobcePIT-RADWAR S.A.
Období výrobyod r. 2015
Ve služběod r. 2018
Základní charakteristika
Posádka2
Délka6,95 m
Šířka2,45 m
Výška2,65 m
Pancéřování a výzbroj
Hlavní zbraň4x rakety Grom/Piorun
Pohon a pohyb
MotorIveco Tector NEF N60 ENT C
Max. rychlost? km/h
Dojezd? km
Některá data mohou pocházet z datové položky.

SPZR Poprad je polský raketový komplet protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu vyráběný firmou PIT-RADWAR S.A.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Komplet vznikl v rámci programu polské armády Narev, jehož cílem je nahradit dosluhující sovětské systémy s dosahem do 25 km (tzn. náhrada za stroje Osa a Kub). Zkoušky prototypů proběhly v září a listopadu 2014. Dohoda o dodání 77 systémů byla podepsána v prosinci 2015, přičemž všechny mají být dodány do roku 2021.[1]

Design[editovat | editovat zdroj]

Pancéřování[editovat | editovat zdroj]

Poprad využívá podvozek obrněnce AMZ Zubr ve verzi Zubr P. Vozidlo má dvojčlennou posádku – velitele a řidiče/operátora zbraní. Přední část kabiny disponuje dvojdílným neprůstřelným sklem. Poprad poskytuje posádce ochranu podle standardu NATO STANAG 4569 Level 4, obrněnec je tedy odolný vůči palbě ze zbraní do ráže 12,7 mm. Díky trupu ve tvaru písmene "V“ by měl též odolat explozi miny o síle 8 kg TNT. Celý komplet je přepravitelný transportními letouny C-130 Hercules polské armády.

Výzbroj[editovat | editovat zdroj]

Na korbě se nachází 4 infračerveně naváděné přenosné protiletadlové rakety Grom nebo Piorun, obě v ráži 72 mm. Věž je vybavena v je vybavena integrovaným systémem sledování a zaměření vzdušných cílů, obsahující denní/noční kameru, digitální systém pro automatické sledování a zaměřování cílů (s dosahem až 10 km), laserový dálkoměr, systém řízení palby a identifikační prostředek vlastní-cizí.[2]

Grom, resp. Piorun, patří do kategorie zbraní typu "vystřel a zapomeň", kdy operátor může po odpalu okamžitě začít vyhledávat další cíl.

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

  • IndonésieIndonésie Indonésie - 4 komplety
  • PolskoPolsko Polsko - 79 systémů (77 sériových kusů + 2 prototypy)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Poprad (self-propelled anti-aircraft missile system) na anglické Wikipedii.

  1. SPZR Poprad Anti-Aircraft Missile System - Army Technology. www.army-technology.com [online]. [cit. 2021-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ARMADNINOVINY.CZ. SPZR Poprad: Polský protivzdušný deštník krátkého dosahu. armadninoviny.cz [online]. [cit. 2021-08-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]