SPENS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
SPENS
Spens.jpg
Poloha
Adresa Novi Sad, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

SPENS (zkratka z Stonotenisko prvenstvo Evrope Novi Sad, v srbské cyrilici Стотениско првенство Европе Нови Сад) je rozsáhlé obchodní a sportovní centrum v Novém Sadu. Patří mezi nejrozsáhlejší svého druhu v Evropě.[1] Jeho výstavba začala roku 1971 a otevřeno bylo 14. dubna 1981.[1]

V centru se konají četné sportovní aktivity, včetně různých mistrovství (např. roku 1990 šachová olympiáda)[1]. Právě zkratka z celoevropské soutěže ve stolním tenise zlidověla, a dnes se tak obecně říká celému centru SPENS (oficiální název je Sportovní a pracovní centrum Vojvodiny – srbsky v cyrilici Спортски и пословни центар Војводине).[1] Celý objekt se rozprostírá na ploše přes 85 000 m2 a sportovní část zahrnuje malou i velkou halu, arénu pro zimní sporty, bowling, plavecký bazén, 11 tenisových kurtů, halu pro střelbu, divadelní sál a konferenční sál. K celému areálu SPENSu patří také i dvoupatrové kryté garáže. Kapacita areálu je 11 500 míst.

V blízkosti SPENSu se nachází studentský kampus Univerzity v Novém Sadu, fotbalový stadion Karađorđe, areál bývalé železniční stanice, jakož i rozsáhlá veřejná prostranství. Na nich se konají různé trhy. Na konci 80. let to bylo populární místo pro příznivce Slobodana Miloševiće během tzv. Jogurtové revoluce. Tehdy se zde shromažďovaly tisíce lidí, aby si vyslechli projev tohoto srbského autoritativního politika.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d SRBULOVIĆ, Đorđe. Istorija Novog Sada. Novi Sad: Prometej Kapitola U socijalizmu i posle njega, s. 258. (srbština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hala SPENSu slouží i k pořádání basketbalových, či házenkářských utkání