Rumpologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
K věštění budoucnosti slouží v rumpologii zadnice.

Rumpologie je pseudovědecká metoda, pomocí které se věštec snaží uhodnout budoucnost osoby z uspořádání čar, štěrbin, dolíčků a záhybů na jejích hýždích a z celkového tvaru jejího pozadí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jackie Stalloneová je průkopnicí současné rumpologie.

Termín rumpologie je neologismus. Americká astroložka, matka Sylvestra Stalloneho, Jackie Stalloneová tvrdí, že rumpologie byla praktikována už ve starověkém Babylónu, Indii, Řecku a Římu,[1] ačkoliv pro tato tvrzení neuvádí žádné důkazy. Stalloneová stojí za domnělým „oživením“ rumpologie pro současnost.

Teorie a praxe[editovat | editovat zdroj]

Rumpologové mají množství teorií o významu různých charakteristik lidského pozadí. Dle Stalloneové představuje levá a pravá půlka lidskou minulost, respektive budoucnost, ačkoliv také tvrdí, že „mezera mezi půlkami koresponduje s rozdělením hemisfér lidského mozku“.[2] Podle slepého německého jasnovidce Ulfa Bucka „značí svalnaté pozadí ve tvaru jablka někoho, kdo je charismatický, dynamický, velmi sebejistý a často kreativní. Osobu, která si užívá života. Pozadí ve tvaru hrušky značí osobnost velmi ustálenou, trpělivou a držící se při zemi.“.[3] Britský rumpolog Sam Amos taktéž používá tvar pozadí pro rozeznání osobnosti,[4] a tvrdí, že „kulaté pozadí značí osobnost, která je otevřená, veselá a optimistická. Nicméně ploché pozadí naznačuje osobnost spíše domýšlivou, negativní a smutnou.“[5]

Rumpologie může být praktikována jak pohledem, tak pohmatem či za pomocí otisku hýždí.[1] K živému čtení nabízí Stalloneová i alternativu ve formě čtení z digitálních fotografií zaslaných e-mailem[6] a tvrdí, že předpověděla výsledek prezidentských voleb a vítězů Oscara čtením pozadí svých dvou dobrmanů.[7] Ulf Buck předpovídá lidem budoucnost pohmatem jejich nahých hýždí.[3]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Floridská věštkyně Sheree Silverová se distancovala od rumpologie po zhlédnutí televizního pořadu Professor Jose Miranda (který je žákem Stalloneové[6]) slovy: „Nedovedu si představit kohokoliv, jak plýtvá svým časem a penězi na někoho takového, když existuje tolik legitimních věštců.“[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rumpology na anglické Wikipedii.

  1. a b STALLONEOVÁ, Jackie. Jacqueline Stallone's Rumpology Reports! [online]. [cit. 2012-10-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. REITER, Amy. This is Sly's mom on crack [online]. Salon.com, 1999-09-13 [cit. 2012-10-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b TATTERSALL, Nick. Blind Psychic Gropes Buttocks to See Future. Sounding Circle. 2003-07-09. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-08. (anglicky) 
  4. JACKSON, Kate. Ass-tronomy. The Sun. 2009-06-30. Dostupné online [cit. 2012-10-28]. (anglicky) 
  5. COSSAR, Vicki-Marie. Have a rumpologist read your bottom [online]. Metro (Associated Metro Limited), 2009-01-05 [cit. 2012-10-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-09-27. (anglicky) 
  6. a b CARROLL, Robert Todd. Rumpology [online]. The Skeptic's Dictionary, rev. 2011-08-14 [cit. 2012-10-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. REITER, Amy. Streisand: Stallone's mom's butt prints are hot! [online]. Salon.com, 2001-03-21 [cit. 2012-10-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. RODRIGUEZ, Ihosvani. Psychic TV `rumpologist' becomes huge hit on Spanish-language TV. Sun-Sentinel. 2004-12-20. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]