Rozhněvaní mladí muži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Rozhněvaní mladí muži (anglicky Angry Young Men) byla anglická literární skupina, která vznikla v 50. letech 20. století.

Ve Velké Británii se výrazně projevila revolta mládeže, která v USA přerostla v Beat generaci, která poměrně dlouhou dobu ovládala nejen literární dění v USA a západní Evropě. Zrod tohoto žánru byl způsoben rozvojem universitního života v Anglii a poválečným odklonem od tradic.

Tito lidé nevytvořili žádnou skupinu, ani se nepokusili vytvořit nějaký program. Jedná se o nezávislé autory, kteří jsou spřízněni jednak generačně a jednak stylem psaní.

Jejich styl je silně levicový, kritizují konzumní společnost, britskou konzervativní morálku, zvyklosti a společenské konvence. Tyto jejich politické názory byly někdy považovány za extrémní, ale ve srovnání s pozdější beat generation to rozhodně nelze tvrdit.

Jejich dílo spojuje motiv - mladý hrdina, nejlépe čerstvý absolvent univerzity, má nastoupit do zaměstnání, kde má zahájit kariéru. To však odmítá, protože má odpor ke komerční společnosti. Hlavní hrdina nakonec se společností splyne a stane se tak součástí systému, který kritizoval.

Hlavní představitelé a vybraná díla[editovat | editovat zdroj]

Další představitelé spojovaní s touto skupinou[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d HILSKÝ, Martin. Současná britská literatura (1945–1985). In: OLIVERIUSOVÁ, Eva; GRMELA, Josef; HILSKÝ, Martin. Dějiny anglické literatury. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1988. S. 236–240.
  2. a b c d e f Angry Young Men. Encyclopaedia Britannica [online]. [cit. 2015-02-27]. Dostupné online. 
  3. a b c d e f g SIERZ, Aleks. Alan Sillitoe: Who are you calling angry?. The Telegraph [online]. 2010-04-26 [cit. 2015-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b c d e f g h i j k l KALLINEY, Peter. Angry Young Men. In: KASTAN, David Scott. The Oxford Encyclopedia of British Literature. Oxford, New York: Oxford University Press, 2006. S. 44–47. (anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]