Robert R. Blake

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Prof. Dr. Robert R. Blake
Narození 21. ledna 1918
Brookline
Úmrtí 20. června 2004 (ve věku 86 let)
Austin
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Robert R. Blake (21. ledna 1918 Brookline, Massachusetts, USA20. června 2004 Austin, USA) byl americký vědec, který stál u zrodu oboru Rozvoj organizací (Organisation development) a je spoluzakladatel uznávané teorie manažerské mřížky Grid.

Manažerská mřížka GRID[editovat | editovat zdroj]

Byl vědcem, který mezi prvními rozpoznal „lidskou stránku“ vůdcovství v podnikatelském prostředí. Zaměřil se na toto téma již na počátku padesátých let 20. století, kdy byl rozvoj oblasti lidských zdrojů ještě v počátcích. Roku 1961 založil společně s Dr. Jane S. Mouton v texaském Austinu společnost Scientific Methods, Inc. Společně napsali knihu o teorii vedení The Managerial Grid (Manažerská mřížka), kterou Harvard Business School dodnes vydává v řadě Business Classics: 15 Key Concepts for Managerial Success (Základy podnikání: 15 klíčových konceptů manažerského úspěchu).

Synergogika[editovat | editovat zdroj]

Kromě velmi dobře známé manažerské mřížky vytvořili s Dr. Jane Mouton synergogiku – metodu rozvoje dospělých lidí. Metoda byla reakcí na omezené možnosti klasického vzdělávání, které nerespektovalo přirozené tendence k chování u účastníků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]