Robert Monroe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert A. Monroe
Narození 30. října 1915
Lexington
Úmrtí 17. března 1995 (ve věku 79 let)
Alma mater Ohio State University
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Robert A. Monroe (USA, 1915 - 1995) byl podnikatel, významný průkopník ve zkoumání lidského vědomí a zakladatel Hemi-Sync® a Monroeova institutu, jenž je celosvětovou organizací zabývající se rozšiřování lidského potenciálu. Je také autorem trilogie Cesty mimo těla, Daleké cesty a Návrat k pramenům, v nichž popisuje svoje zážitky, během kterých putoval mimo svoje tělo nefyzickými realitami, od roku 1958, když se poprvé a celkem nečekaně ocitl v mimotělovém stavu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Monroe se narodil v Indianě 30. října roku 1915 a byl třetím ze čtyř dětí svého otce, profesora na vysoké škole, a matky jenž byla lékařkou v Lexington v Kentucky. Dětství strávil zde v tomto městě a poté začal navštěvovat Ohijskou státní univerzitu. Po jejím absolvování v roce 1937 začal pracovat jako režisér dvou ohijských rádiových stanic. Po dvou letech se odstěhoval do New Yorku, kde rozvíjel svou kariéru ve vysílání, produkoval a režíroval týdenní rozhlasové programy a nakonec vytvořil svou vlastní radio produkční společnost.

Během roku 1950 vyráběla jeho společnost 28 rozhlasových pořadů za měsíc, včetně populárních kvízových relací Take a Number a Meet Your Match. V této době se Monroe stal známým jako skladatel hudby pro rozhlas, televizi a filmy. Také vystupoval jako viceprezident a člen představenstva pro sítě systému Mutual Broadcasting, byl uveden v Kdo je kdo v Americe, a byl zveřejněn v časopisech a novinových článcích ohledně rozhlasové tvorby. V návaznosti na tento úspěch, Monroeova produkční společnost získala několik rozhlasových stanic v Severní Karolíně a ve Virginii.

V roce 1956 firma zřídila oddělení výzkumu a vývoje, ke studiu účinků různých zvukových vzorů na lidské vědomí, včetně proveditelnosti učení během spánku. Monroe často používal své výzkumné metody na sobě. V roce 1958, přišel k významnému objevu, Monroe začal zažívat stav vědomí samostatně a odděleně od fyzického těla. Popsal tento stav jako mimotělový stav termín vytvořil Charles T. Tart, Ph.D. a vedoucí v oblasti studií vědomí. Tyto spontánní zkušenosti změnily průběh Monroeové života i směr jeho profesního úsilí.

Monroe začal experimentovat a zkoumat rozšířené formy lidského vědomí, které zažíval. Zaznamenal to s objektivitou reportéra a smyslem pro detail v průkopnické knize, Cesty mimo tělo, která bylo zveřejněna v roce 1971. Tento veřejný záznam o jeho zkušenostech ve státech mimo tělo, prostor, čas a smrt potěšil bezpočet lidí, kteří se už setkali s nadpřirozenými incidenty. Také to poutalo pozornost akademických výzkumníků, lékařů, inženýrů a dalších odborníků. Pragmatický obchodní vůdce, Monroe, a rostoucí skupina kolegů výzkumníků, začali pracovat na metodách vyvolání a ovládání jiné formy vědomí v laboratorním prostředí. Tento výzkum vedl k vývoji neinvazivní a snadno použitelnému audio-řízení technologie známé jako hemisférické synchronizace neboli Hemi-Sync. V roce 1974, původní výzkumná skupina byla rozšířena a stala se Monroeovým institutem, organizací zaměřenou na vedení seminářů ohledně kontroly a zkoumání lidského vědomí. O rok později, Monroeovi byl vydán první ze tří patentů pro "Frequency Following Response" neboli FFR, který je součástí metody Hemi-Sync, který mění stav mozku prostřednictvím zvuku.

V průběhu dalších 20 let Monroe vyvinul sérii vícedenních seminářů, které umožňují účastníkům osobně zažít stavy ve fyzické časoprostorové realitě, stavěl školní areál pro výuku a výzkum, a vytvořil portfolio zvukových cvičení, jejichž cílem je zaměřit pozornost na snížení stresu, zlepšení meditace, zlepšení spánku a řízení bolesti. V roce 1985 napsal druhou knihu, s názvem Daleké cesty a v roce 1994 napsal Návrat k pramenům. Monroe zemřel v roce 1995, ve věku 79. Jeho odkaz pokračuje i dnes, který se dotkl životů doslova milionu lidí po celém světě.

Monroeův institut[editovat | editovat zdroj]

Monroeův institut poskytuje zážitkové pedagogické programy umožňující osobní zkoumání lidského vědomí. Za posledních více než 30 let, desítky tisíc lidí se zúčastnilo obytných a terénních programů institutu a miliony lidí těžily z jeho vzdělávacích materiálů. Institut připouští studenty jakékoliv rasy, barvy pleti, vyznání a národnostního či etnického původu. Institut slouží také jako jádro výzkumu zkoumajícího vývoj lidského vědomí a tvorby souvisejících informací pro dispozici veřejnosti. Institut se věnuje předpokladu, že zaměření na vědomí obsahuje řešení hlavních problémů lidské zkušenosti.

Literatura[editovat | editovat zdroj]