Přeskočit na obsah

Richard I. Normandský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Richard I. Normandský
hrabě rouenský, vévoda normandský
Narození28. srpna 933
Fécamp
Úmrtí20. listopadu 996 (ve věku 63 let)
Fécamp
PotomciRichard II. Normandský, Robert II. z Rouen, Mauger, Count of Corbeil, Emma Normandská, Havíza Normandská, Matylda Normandská, Geoffroy de Brionne, Vilém z Elu, Miruel z Hauteville, Fressenda z Hauteville, unknown (?), Beatrix de Normandie, Papia de Normandie a Robert of Normandy, Comte d'Avranches
OtecVilém I. Normandský
MatkaSprota
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard I, známý jako Nebojácný (Sans Peur; kolem 935 Fécamp - 20. listopadu 996 tamtéž) byl rouenský hrabě a první vévoda normandský.

Richard byl synem Viléma I., hraběte z Rouenu a jarla Normanů, a Sproty, bretaňské válečné zajatkyně a konkubíny, která si po Vilémově smrti vzala bohatého mlynáře jménem Esperleng. Když byl Vilém I. v roce 942 zavražděn, byl Richard ještě dítě, takže nemohl zabránit králi Ludvíkovi IV., aby Normandii obsadil. Král ho pravděpodobně držel v zajetí u dvora v Laonu a jmenoval guvernérem Normandie Raoula Tourteho. Proti odporu Normanů, které podpořil dánský král Harald Modrozub, se Ludvík dočasně spojil se svým soupeřem Hugem Velikým, ale v roce 945 byl Normany v Rouenu zajat a předán Hugovi. Přibližně ve stejné době se Richard mohl vrátit do Normandie, kde převzal titul vévody.

Kolem roku 956 ho Hugo Veliký jmenoval ochráncem svého syna a pozdějšího krále Huga Capeta a zasnoubil s ním svou dceru Emmu Pařížskou. Ta se v roce 960 provdala za Richarda, ale pravděpodobně zemřela bezdětná někdy po roce 966. Podle kronikáře Roberta z Thorigny se Richard krátce po Emmině smrti odebral na lov, kde se během jednoho ubytování zamiloval do dánské ženy jménem Seinfreda. Ale ona už byla vdaná, a proto požádala Richarda, aby zkusil štěstí s její starší sestrou Gunnorou. Děti ze vztahu s Gunnorou pak byly legitimovány manželstvím až dodatečně.

Richard přivedl do země opata ze St. Bénigne Viléma z Volpiana a nechal postavit benediktinský klášter na ostrově Mont-Saint-Michel a znovu postavit kostel ve Fécampu, který byl zničen během vikingských invazí.

Richardovi potomci s Gunnorou Dánskou jsou:

  • Richard II, vévoda z Normandie;
  • Robert († 1037), arcibiskup z Rouenu, hrabě z Évreux;
  • Mauger († po roce 1033), hrabě z Corbeilu;
  • Robert Danus († 985/989);
  • Emma (* kolem 987; † 6. březen 1052), ∞ I) 1002 Æthelred II., anglický král, ∞ II) 1016 Knut Veliký, anglický král, později také král Dánska a Norska;
  • Hawise, ∞ Gottfried I., vévoda z Bretaně;
  • Mathilde ∞ Odo II, hrabě z Blois, Champagne a Chartres.

Další potomci:

  • Geoffroy Brionneský (* kolem 970), hrabě z Brionne;
  • Vilém (* asi 985), hrabě z Eu.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard I. (Normandie) na německé Wikipedii.


Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Rosamund McKitterick: The Frankish Kingdoms under the Carolingians. 751–987. Longman, London u. a. 1993, ISBN 0-582-49005-7.
  • Eleanor Searle: Predatory Kinship and the Creation of Norman Power. 840–1066. University of California Press, Berkeley CA u. a. 1988, ISBN 0-520-06276-0.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Předchůdce:
Vilém I.
Znak z doby nástupu hrabě z Rouen
942996
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Richard II.