Resistencia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Plaza25demayo (resistencia).jpg

Resistencia je hlavním městem provincie Chaco v severovýchodní Argentině. Město má dnes spolu s jeho četnými předměstími, asi 350 000 obyvatel.

Nachází se na západním břehu přítoku řeky Paraná, přímo naproti města Corrientes. Leží v krajinné oblasti Gran Chaco.

Klima je zde subtropické, léta jsou velmi horká.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno v roce 1876​​, jako kolonie, v tehdy řídce osídleném národním území Chaco. Krátce poté se zde usazovali, navzdory útokům indiánů, italští, němečtí a polští osadníci. V roce 1885 se Resistencia stala hlavním městem provincie. V období od roku 1914 se stále zvyšuje množství přistěhovalců z Evropy, takže město získává moderní tvář.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Resistencia je sídlem římskokatolické arcidiecéze s působností i pro sousední provincii Formosa. Nového arcibiskupa Fabriciano Sigampa, který předtím byl biskupem v La Rioja, jmenoval 17. 11. 2005 papež Benedikt XVI.

Ekonomika a infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

Palacio Justicia Resistencia.jpg

Město není jen administrativním centrem provincie, ale i centrem průmyslovým a obchodním. Přístav Barranqueras, který je na rameni řeky Paraná, je využíván pro rozvinutou říční dopravu. Resistencia je jediné město v Argentině, která má systém příměstských vlaků. Má tak přímé spojení s Buenos Aires.

Vlaky jsou provozovány společností SEFECHA.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 27°27′5″ j. š., 58°59′12″ z. d.