Remix OS

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Remix OS
Logo
Webwww.jide.com/remixos
VyvíjíJide Technology
Rodina OSAndroid
Aktuální verze3.0.207 / 25. listopadu
Správce balíčkůAPK
Podporované platformyx86, x86-64
Typ jádraMonolitické (Linux)
Programovací jazykC (jádro), C++, Java
Výchozí uživatelské rozhraníGrafické uživatelské rozhraní
Licenceproprietární software[1]
Stavvývoj ukončen

Remix OS je operační systém založený na open source projektu Android x86 (projekt Android x86 provádí portaci mobilního operačního systému Android na stolní počítače a další zařízení). Remix OS byl vyvíjen společností Jide Technology, která byla založena třemi bývalými zaměstnanci společnosti Google v roce 2014 za účelem stát se součástí nové éry, kdy budou všechna zařízení pracovat na mobilních platformách. V roce 2017 vývoj skončil.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Remix OS byl založen na Androidu verze 6.x známém také pod označením Marshmallow. Je kompatibilní s procesory Intel, včetně těch v počítačích od společnosti Apple. Na rozdíl od mobilního Androidu podporuje víceokenní režim (možnost sledovat a ovládat soubežně více aplikací běžících v samostatných oknech). Kromě toho navíc přináší hlavní panel, nabídku start a další prvky známé (nejen) z desktopových Microsoft Windows. Dodává se v 32bitové i 64bitové verzi.

Verze 2.0 přinesla oproti první Alpha verzi jednoduchou formu aktualizací, na kterou jsou uživatelé zvyklí z ostatních systémů. Dříve bylo nutné stáhnout nový ISO obraz a nainstalovat systém znovu.

Verze 3.0 je, oproti předešlým verzím vycházejícím z Androidu 5.x, nově založena na novějším Androidu 6.x.

Distribuce byla k dispozici zcela zdarma na oficiálních stránkách vývojářů. Stejně jako další Linuxové distribuce bylo možno jej nainstalovat na pevný disk vedle Windows, nebo spouštět přímo z USB flash disku.

Konec[editovat | editovat zdroj]

Společnost Jide Technology se rozhodla ukončit jakýkoli další vývoj na již probíhajících produktech a službách, proto ke dni 17. července 2017 vydala prohlášení, ve kterém stojí rozhodnutí společnosti o změně směřování vývoje.[2][3] Kromě vývoje softwaru končí i vývoj na technických zařízeních, jako byl připravovaný Remix IO.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Remix OS na anglické Wikipedii.

  1. Remix OS napravuje licenční nedostatky, root.cz
  2. Update 15: An update from Jide Team · Remix IO+ 4K, 4GB/32GB, Nougat-powered, All-in-One device. Kickstarter [online]. [cit. 2017-07-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. DOTEKOMÁNIE.CZ. Remix OS končí | Dotekománie.cz. Dotekománie.cz. 2017-07-18. Dostupné online [cit. 2017-07-18]. 
  4. Remix IO+ 4K, 4GB/32GB, Nougat-powered, All-in-One device. Kickstarter [online]. [cit. 2017-07-18]. Dostupné online. (anglicky)