Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Založeno 1871
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Regionální muzeum ve Vysoké Mýtě je městské muzeum s nízkým vstupným, bohatými sbírkami a stálou expozicí karosářské firmy Sodomka. Spravuje také expozici v Pražské bráně a barokní areál sv. Mikuláše nad Vraclaví. Adresa: Šemberova 125/I, Vysoké Mýto.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Muzeum bylo založeno v roce 1871 Karloušem Richterem, který vytvořil a spravoval nejstarší soupis s názvem „Katalog věcný Obecného muzea“. Další významná osoba byl V. V. Škorpil, který vytvořil další tři evidenční knihy pojmenované „Soupis Městského muzea vysokomýtského“ s cennými informacemi o sbírkových předmětech. V budově muzea je nyní pouze stálá expozice karosářské firmy Sodomka (Q3 2011), která zobrazuje její vývoj. Nejhodnotnějším exponátem je kabriolet Aero 50 Dynamik vyrobený v roce 1940.

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Muzeum vlastní celkově zhruba 80 tisíc sbírkových předmětů velmi rozmanitých zaměření. Sbírky se dělí do následující 23 skupin: 1. Archeologie, 2. Architektura, 3. Zaměstnání venkovského lidu, 4. Těžba nerostů, 5. Řemesla, 6. Domácí a průmyslová výroba, 7. Živnosti a obchod, 8. Dopravní prostředky, 9. Textil, 10. Nádobí a nářadí kuchyňské, stolní a hospodářské, 11. Nábytek a zařízení, 12. Váhy a míry, 13. Stroje a nástroje (neřemeslné), 14. Optika a svítidla, 15. Zbraně a sportovní potřeby, 16. Školství a osvěta, spolky a veřejný život, 17. Předměty pro zábavu a osobní potřebu, 18. Mince, medaile, odznaky, 19. Umělecké předměty, 20. Náboženství, 22. Archiv a 23. Přírodniny. Některé skupiny se dále dělí na podsbírky, kterých je celkem 64. Skupina architektura obsahuje 4 podsbírky, nádobí a nářadí obsahuje 7 podsbírek a textil jich má 10.

Mezi nezajímavější sbírkové předměty patří například v archeologických podsbírkách kamenné broušené nástroje, štípaná industrie, raně středověká předmincovní platidla (bronzové hřivny) nebo středověká militaria jako železné šipky, meč nebo fragment drátěné košile. Zajímavý je i precizně zpracovaný model zemědělské usedlosti z Vysokomýtska, který byl vystaven na Jubilejní zemské výstavě v Praze roku 1891

Ve sbírce knih jsou nejhodnotnější tři prvotisky z 15. století, nejstarší se datuje do roku 1483. Ve sbírce jsou i zeměpisné, politické, vojenské, silniční i geodetické mapy, nejhodnotnější z nich jsou mapa Moravy Moravia Marchionatus J. A. Komenského, mapa Čech Bohemiae regnum in XII. Circulos divisum od J. K. Müllera z roku 1720 a mapa Moravské země od A. V. Šembery vytvořená roku 1863.

Ve výtvarném umění jsou zastoupeni jak místní autoři, například Z. Chotěnovský, J. Juška, V. Prátr nebo A. Šauer, tak i velká část práce J. Šembery a skicáky J. Venuty s kolekcí vedut. Dále muzeum vlastní i ikonografické materiály zachycující výtvarné umění Střední Evropy z první poloviny 19. století. Nejstarším sbírkovýnm předmětem je náhrobní kámen ze 14. století, který byl původně umístěn v chrámu sv. Vavřince.

Muzeum vlastní i fotografické pozitivy jak profesionálních fotografů jako byl F. Berger, F. A. Brožek, F. Khýn, J. Lukeš, J. Teplý, J. Eckert a třeba J. F. Langhans, tak i amatérských fotografů jako byl J. Černý, S. Loskot, Z. Mauer, J. Skarlický, V. Švadlena, R. Drahoš nebo S. Wirth. Významné místo v muzeu má amatérský fotograf V. Votrubce, který zdokumentoval lidový oděv a architekturu z 90. let 19 století. Jiný profesionální fotograf dokumentoval řadu významných událostí ve Vysokém Mýtě i zajímavé stavby ve městě po dobu zhruba 50 let v první polovině 20. století. Během návštěvy T. G. Masaryka v roce 1929 byl pořízen film, který tuto událost zachycuje. Vystavený exponát je ale kopie z nehořlavých materiálů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]