Re'uven Šiloach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Re'uven Šiloach
Reuven Shiloah.jpg
Narození 20. prosince 1909
Jeruzalém
Úmrtí 10. května 1959 (ve věku 49 let)
Jeruzalém
Místo pohřbení hřbitov v Sanhedrii
Povolání úředník a diplomat
Zaměstnavatel Mosad
Ocenění medaile Za odvahu
Funkce Director of the Mossad (1949–1952)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Re'uven Šiloach (hebrejsky: ראובן שילוח, rodným jménem Re'uven Zaslanski; žil 20. prosince 190910. května 1959) byl v letech 19511952 prvním ředitelem izraelské zpravodajské služby Mosad.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Jeruzalémě v tehdejší Osmanské říši (dnešní Izrael) jako Re'uven Zaslanski, příjmení Šiloach později přijal jako krycí. Jeho otec byl rabínem, který vedl svou rodinu v duchu ortodoxního judaismu. Již v raném věku ale Šiloach rodinu opustil. V roce 1930 se seznámil v New Yorku s Betty Bordenovou, se kterou se v roce 1936 oženil.

Již před vznikem Izraele se zapojil do politického života a působil i v oblastech týkajících se obrany židovských zájmů. Stal se blízkým přítelem a spolupracovníkem pozdějšího prvního izraelského premiéra Davida Ben Guriona. Před válkou za nezávislost v roce 1948 se mu podařilo získat plány Arabské ligy na invazi do Izraele. Následně začal cíleně navazovat vztahy se západními zpravodajskými službami. V prosinci 1949 začal na Ben Gurinovu žádost budovat izraelskou rozvědnou službu (později známou jako Mosad). Oficiálně tato služba vznikla 1. dubna 1951 a Šiloach byl jmenován jejím prvním ředitelem. Po odstoupení z této funkce pracoval na izraelském velvyslanectví ve Washingtonu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Reuven Shiloah na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]