Cvi Zamir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cvi Zamir
PikiWiki Israel 28632 Art of Israel.jpg
Narození 3. března 1925 (94 let)
Lodž
Zaměstnavatel Mosad
Funkce chief executive officer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cvi Zamir (hebrejsky: צבי זמיר‎‎, rodným jménem Cvika Zarzevski, * 1925) byl generálmajorem Izraelských obranných sil a ředitelem Mosadu v letech 19681974.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Polsku. Do britské mandátní Palestiny se jeho rodina přestěhovala, když mu bylo sedm měsíců. V osmnácti letech se stal vojákem, a to nejprve v řadách Palmachu, což byly elitní úderné jednotky Hagany. V Palmachu kromě něho sloužili i budoucí izraelští vůdci jako Moše Dajan či Jicchak Rabin. V průběhu izraelské války za nezávislost v roce 1948 bojoval v nově vzniklých Izraelských obranných silách. V armádě zůstal i po válce a postupoval stále výše v rámci armádních struktur. V letech 1966 až 1968 zastával funkci vojenského atašé při izraelském velvyslanectví v Londýně.

Během jeho působení v pozici ředitele Mosadu spolupracoval na operaci Boží hněv (izraelská odpověď na mnichovský masakr). Poté, co tehdejší vláda SRN odmítla izraelskou nabídku na pomoc při vyjednávání s palestinskými únosci z Černého září, osobně sledoval celou událost až do zabití všech izraelských rukojmí po neúspěšné záchranné operaci. V pozdějších rozhovorech (v roce 1992 a 1999) kritizoval německé bezpečnostní složky pro jejich špatnou koordinaci, která podle něj byla hlavní příčinou smrti všech rukojmí.

Žije severně od Tel Avivu, v Zahale.

Ve Spielbergově filmu Mnichov z roku 2005 hraje Zamira Ami Weinberg.