Raskovnik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Razkovniče je bulharské jméno marsilky čtyřlisté (Marsilea quadrifolia, která má některé vlstnosti jako raskovnik

Raskovnik (nebo rusky pазрыв-трава, polsky rozryw, bulharsky разковниче) je kouzelná rostlina ve slovanské mytologii, obzvláště v Srbsku.

Podle slovníku Vuka Stefanoviče Karadziče:

Je to (imaginární) rostlina, která dokáže otevřít každý zavřený zámek.[1]

Dokud lidé vědí, že raskovnik existuje, nikdo nedokáže ukázat, jak vypadá.[2].

Existuje několik různých metod, jak raskovnik najít: Vuk zaznamenal, že jeden obchodník v Zemunu (Srbsko), který ji chtěl nalézt, jedné staré ženě zavřel nohy do železných pout a nechal ji chodit v noci po poli. Ve chvíli, kdy se železa sama rozepnula, byla žena na místě, kde roste raskovnik[2].

Jiná metoda doporučuje využít ježka nebo želvu: mladého ježka zamkneme do klece, jeho matka sama najde raskovnik a přispěchá odemknout. Ježky je však potřeba hlídat a být přitom rychlý, aby rostlinu po použití nesnědli[2].

Věřilo se, že některé poklady (například významný poklad cara Radovana) mohly být zamčeny takovým způsobem, že bylo potřeba raskovnika k jeho odemčení. Po rostlině proto pátralo mnoho hledačů pokladů.[2].

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ljubinko Radenkovic. Расковник у кругу сличних биљака. [s.l.]: [s.n.], 2006-09-06. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-25. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Citováno z Branko Miljkovic. Изабране песме. [s.l.]: [s.n.], 2006-09-06. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-23. 
  2. a b c d Š. Kulišić, P. Ž. Petrović, N. Pantelić. Српски митолошки речник. Bělehrad: [s.n.], 1970. Kapitola Расковник, s. 252-253. (Srbsky)