Marsilka čtyřlistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMarsilka čtyřlistá
alternativní popis obrázku chybí
Marsilka čtyřlistá (Marsilea quadrifolia)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkapraďorosty (Monilophyta)
Třídakapradiny (Polypodiopsida)
Řádmarsilkotvaré (Marsileales)
Čeleďmarsilkovité (Marsileaceae)
Rodmarsilka (Marsilea)
Binomické jméno
Marsilea quadrifolia
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marsilka čtyřlistá (Marsilea quadrifolia) je jednou z vodních kapradin využívaná jako dekorace v zahradnictví a akvaristice.


Popis[editovat | editovat zdroj]

Vodní vytrvalá kapradina připomínající svým vzhledem čtyřlístek, která roste do výšky 5 – 20 cm. Má plazivý oddenek, ten může dorůstat až délky 1 metru a je velice málo větvený. Na spodní straně rostou malé kořínky (rhizoidy), na horní straně rostou střídavě listy ve dvou řadách. Mladé listy jsou stočené do spirály s řapíky dorůstají do délky 20 cm. Listy jsou obvejčité s klínovitou bází, celokrajné, až 12 mm dlouhé, dlanitě složené s čepelí čtyřčetnou, zpočátku chlupaté později lysé.

V závislosti na vodní hladině vytváří tři růstové formy: natantní (vzplývavou), submerzní (ponořená částečně ve vodě), terestrickou (na obnaženém dně).

Má velice charakteristický vzhled, proto se nedá lehce zaměnit. Je používaná jako dekorace v zahradnictví a akvaristice.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Marsilky mají oboupohlavné sporokarpy, kde se tvoří výtrusné kupky se sporami. Sporokarpy jsou umístěné na oddenku, válcovité až ledvinité. Výtrusy jsou rozděleny na menší samčí mikrospory a větší samičí megaspory. Sporokarpy se vytvářejí v září až v říjnu.

Uměle se dá nejlépe vypěstovat řízkováním – stačí velmi malý oddenek, který nese sporokarpy (10 cm) a v průběhu léta se na hladině vytvoří krásný „trávník“ čtyřlístků.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Patří mezi chráněné rostliny, ale i přes to v Evropě výrazně ustupuje. Regulace nížinných vodních toků má na svědomí úbytek lokalit této kapradiny. Meliorační opravy zamokřených oblastí vedou k zániku periodického kolísání vodní hladiny.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Marsilka čtyřlistá

V ČR a SR[editovat | editovat zdroj]

Obecně roste na březích stojatých a pomalu tekoucích vod s periodicky kolísavou hladinou a ve slepých ramenech řek. Přechodně se může objevit i na bahnitých dnech.

V SR ji lze najít ve Východoslovenské nížině v povodí řek Bodrog a Latorica. V 50. letech 20. století se přechodně objevila v pokusných rýžových polích jako plevel. V ČR ji nenajdeme.

Ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jelikož se rozmnožuje výtrusy a přenašečů výtrusů je mnoho, objevuje se na všech kontinentech kromě Jižní Ameriky. V Severní Americe jenom druhotně. V Evropě je nejhojněji ve Středozemí. Ve střední a východní Evropě pouze v izolovaných lokalitách v Maďarsku, na Slovensku, v Rakousku a na Ukrajině. V Polsku a Německu vyhynula.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marsilea quadrifolia na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PRŮŠA, David; HOSKOVEC, Ladislav. Chráněné rostliny České a Slovenské republiky. Vydání první. Brno : Computer Press, 2005. 328 s. ISBN 80-251-0262-9
  • DOSTÁL, Josef; HEJNÝ, Slavomil. Nová květena ČSSR. 1 Vydání první. Praha : Academia, 1989. 758 s. ISBN 80-200-0095-X
  • Ottův slovník naučný : Illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí ; 16, Líh-Media. Praha : J. Otto, 1900. 1058 s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]