Marsilka čtyřlistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMarsilka čtyřlistá
alternativní popis obrázku chybí
Marsilka čtyřlistá (Marsilea quadrifolia)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení kapraďorosty (Monilophyta)
Třída kapradiny (Polypodiopsida)
Řád marsilkotvaré (Marsileales)
Čeleď marsilkovité (Marsileaceae)
Rod marsilka (Marsilea)
Binomické jméno
Marsilea quadrifolia
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marsilka čtyřlistá (Marsilea quadrifolia) je jednou z vodních kapradin využívaná jako dekorace v zahradnictví a akvaristice.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vodní vytrvalá kapradina připomínající svým vzhledem čtyřlístek, která roste do výšky 5 – 20 cm. Má plazivý oddenek, ten může dorůstat až délky 1 metru a je velice málo větvený. Na spodní straně rostou malé kořínky (rhizoidy), na horní straně rostou střídavě listy ve dvou řadách. Mladé listy jsou stočené do spirály s řapíky dorůstají do délky 20 cm. Listy jsou obvejčité s klínovitou bází, celokrajné, až 12 mm dlouhé, dlanitě složené s čepelí čtyřčetnou, zpočátku chlupaté později lysé.

V závislosti na vodní hladině vytváří tři růstové formy: natantní (vzplývavou), submerzní (ponořená částečně ve vodě), terestrickou (na obnaženém dně).

Má velice charakteristický vzhled, proto se nedá lehce zaměnit. Je používaná jako dekorace v zahradnictví a akvaristice.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Marsilky mají oboupohlavné sporokarpy, kde se tvoří výtrusné kupky se sporami. Sporokarpy jsou umístěné na oddenku, válcovité až ledvinité. Výtrusy jsou rozděleny na menší samčí mikrospory a větší samičí megaspory. Sporokarpy se vytvářejí v září až v říjnu.

Uměle se dá nejlépe vypěstovat řízkováním – stačí velmi malý oddenek, který nese sporokarpy (10 cm) a v průběhu léta se na hladině vytvoří krásný „trávník“ čtyřlístků.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Patří mezi chráněné rostliny, ale i přes to v Evropě výrazně ustupuje. Regulace nížinných vodních toků má na svědomí úbytek lokalit této kapradiny. Meliorační opravy zamokřených oblastí vedou k zániku periodického kolísání vodní hladiny.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Marsilka čtyřlistá

V ČR a SR[editovat | editovat zdroj]

Obecně roste na březích stojatých a pomalu tekoucích vod s periodicky kolísavou hladinou a ve slepých ramenech řek. Přechodně se může objevit i na bahnitých dnech.

V SR ji lze najít ve Východoslovenské nížině v povodí řek Bodrog a Latorica. V 50. letech 20. století se přechodně objevila v pokusných rýžových polích jako plevel. V ČR ji nenajdeme.

Ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jelikož se rozmnožuje výtrusy a přenašečů výtrusů je mnoho, objevuje se na všech kontinentech kromě Jižní Ameriky. V Severní Americe jenom druhotně. V Evropě je nejhojněji ve Středozemí. Ve střední a východní Evropě pouze v izolovaných lokalitách v Maďarsku, na Slovensku, v Rakousku a na Ukrajině. V Polsku a Německu vyhynula.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marsilea quadrifolia na anglické Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PRŮŠA, David; HOSKOVEC, Ladislav. Chráněné rostliny České a Slovenské republiky. Vydání první. Brno : Computer Press, 2005. 328 s. ISBN 80-251-0262-9
  • DOSTÁL, Josef; HEJNÝ, Slavomil. Nová květena ČSSR. 1 Vydání první. Praha : Academia, 1989. 758 s. ISBN 80-200-0095-X
  • Ottův slovník naučný : Illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí ; 16, Líh-Media. Praha : J. Otto, 1900. 1058 s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]