Ras Tanura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oblast kolem Ras Tanura
Záliv Tarut; pohled z ISS; Ras Tanura je na severu zálivu

Ras Tanura (přesněji Ra's Tannūrah, رأس تنورة‎ doslova znamenající „hrot jehlice na opékání“) je město ve východní provincii Saúdské Arábie. Nachází se na poloostrově, zasahujícího do Perského zálivu. V této oblasti žije 3200 obyvatel.

Terminál Ras Tanura[editovat | editovat zdroj]

Název Ras Tanura též označuje průmyslovou oblast dále na šelfu, která slouží jako hlavní přístav a ropný exportní terminál od saúdské společnosti Saudi Aramco, která je považována za největší ropnou společnost na světě. Protože ropné tankery potřebovaly více místa a větší hloubku vody pro kotvení v přístavu, Saudi Aramco v oblasti vybudovala několik málo umělých ostrovů pro snadnější dokování, a též mořské ropné plošiny a produkční zařízení byly vybudovány v okolních vodách, kromě Aramca též společnostmi Schlumberger a Halliburton. Poblíž Ras Tanura je situována také RAS-201 – jediná mořská ropná plošina Saudi Aramco.

Pláž na mysu Ras Tanura

Průmyslová zóna Ras Tanura (též nazývaná Najmah) je jedna ze čtyř rezidentních oblastí Aramca, vybudovaná ve 40. letech a jediná v Perském zálivu. Tamní ropná rafinerie je obehnaná plotem a přísně střežena. Zaměstnanci zóny mohou žít uvnitř rezidentní oblasti, která je též hlídána ale méně. Zóna samotná, ve které žije menšina původních obyvatel Velké Británie a Spojených států, byla od začátku navržena tak, aby mohla těmto lidem ze západní civilizace dopřát více komfortu, který by současně nepůsobil rozruch ze strany okolního radikálního islámského prostředí.

Význam[editovat | editovat zdroj]

S exportem mezi 6–7 miliony barelů za den je Ras Tanura největším ropným terminálem a jednou z největších rafinérií světa[1]. Je to pravděpodobně nejdůležitější místo na světě z hlediska distribuce ropy. Její případný výpadek by způsobil odstávku asi 10 % světové produkce ropy[2]. V letech 2004 a 2006, teroristická skupina al-Kaidá pohrozila útokem na tento ropný terminál a následkem bylo zvýšení cen ropy[3] [4] [5]. Zájem o stálost dodávek byl a je takový, že byla příslušná oblast kolem poloostrova v kritické době hlídkována anglickým námořnictvem.

Ložiskový geolog Václav Cílek vyjádřil myšlenku, že „Ras Tanura je možná nejcitlivější místo současného světa.“

Ras Tanura - pláž

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ras Tanura na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]