Saudi Aramco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Saudi Aramco
Logo
Logo
AramcoCoreArea.jpg
Právní forma státní podnik
Datum založení 1933
Sídlo Zahrán, Saúdská Arábie
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé John S. Watson
Oblast činnosti energetika
Zaměstnanci 55 000 (2009)[1]
Dceřiné společnosti Saudi Aramco (United States)
Johns Hopkins Aramco Healthcare
Oficiální web http://www.saudiaramco.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saudi Aramco (arabsky: ارامكو السعودية) je saúdskoarabská státní ropná společnost. Je největší ropnou společností na světě z hlediska těžby i zásob ropy.[2][3] V roce 2009 vytěžila 2 888 milionů barelů ropy[1], což je asi 10% světové produkce ropy.[4] Společnost těží ropu a zemní plyn na více než 100 ropných polích, mj. i na ropném poli Ghawar (největší suchozemské pole na světě) či Safaniya (největší mořské ropné pole).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena v roce 1933 jako California-Arabian Standard Oil Company, jako dceřiná společnost Standard Oil of California, která získala koncesi na průzkum a těžbu ropy v Saúdské Arábii. V roce 1936 zakoupila polovinu společnosti Texas Oil Company, tou dobou ještě stále nebylo nalezeno žádné komerčně využitelné ropné pole. To bylo nalezeno až v roce 1938 v lokalitě Dammam, několik kilometrů severně od města Zahrán (dnešní sídlo společnosti). V roce 1944 se společnost přejmenovala na Arabian American Oil Company (arabsko-americká ropná společnost, zkráceně Aramco).[5] V roce 1948 se podíl stávajících akcionářů snížil na 60 % a dalšími akcionáři se staly Standard Oil of New Jersey (30 %) a Socony-Vacuum Oil Company (10 %).

V roce 1950 král Abdul al-Azíz al-Saúd pohrozil znárodněním celého ropného průmyslu, výsledkem byla dohoda o 50% zdanění zisků Aramca. Sídlo společnosti se také přesunulo z New Yorku do Zahránu. Kvůli americké podpoře Izraele v Jomkipurské válce v roce 1973 saúdskoarabský stát koupil 25% podíl ve společnosti, o rok později zvýšil svůj podíl na 60 %. Celou společnost pak získal v roce 1980, následkem tohoto se pak v roce 1980 jméno společnosti změnilo na Saudi Aramco.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Saudi Aramco na anglické Wikipedii.

  1. a b Saudi Aramco by the Numbers
  2. Financial Times - The new Seven Sisters: oil and gas giants dwarf western rivals
  3. Financial Times - Big Oil, Bigger Oil
  4. BP Statistical Review of World Energy June 2010. www.bp.com [online]. [cit. 2010-07-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-07-03. 
  5. Saudi Aramco - Our Story