Saudi Aramco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Saudi Aramco
Logo
Logo
AramcoCoreArea.jpg
Právní forma státní podnik
Založeno 1933
Sídlo Zahrán, Saúdská Arábie
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé John S. Watson
Oblast činnosti energetika
Zaměstnanci 55 000 (2009)[1]
Dceřiné společnosti Saudi Aramco (United States)
Saudi Aramco Medical Services Organization
Oficiální web http://www.saudiaramco.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saudi Aramco (arabsky: ارامكو السعودية) je saúdskoarabská státní ropná společnost. Je největší ropnou společností na světě z hlediska těžby i zásob ropy.[2][3] V roce 2009 vytěžila 2 888 milionů barelů ropy[1], což je asi 10% světové produkce ropy.[4] Společnost těží ropu a zemní plyn na více než 100 ropných polích, mj. i na ropném poli Ghawar (největší suchozemské pole na světě) či Safaniya (největší mořské ropné pole).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla založena v roce 1933 jako California-Arabian Standard Oil Company, jako dceřiná společnost Standard Oil of California, která získala koncesi na průzkum a těžbu ropy v Saúdské Arábii. V roce 1936 zakoupila polovinu společnosti Texas Oil Company, tou dobou ještě stále nebylo nalezeno žádné komerčně využitelné ropné pole. To bylo nalezeno až v roce 1938 v lokalitě Dammam, několik kilometrů severně od města Zahrán (dnešní sídlo společnosti). V roce 1944 se společnost přejmenovala na Arabian American Oil Company (arabsko-americká ropná společnost, zkráceně Aramco).[5] V roce 1948 se podíl stávajících akcionářů snížil na 60 % a dalšími akcionáři se staly Standard Oil of New Jersey (30 %) a Socony-Vacuum Oil Company (10 %).

V roce 1950 král Abdul al-Azíz al-Saúd pohrozil znárodněním celého ropného průmyslu, výsledkem byla dohoda o 50% zdanění zisků Aramca. Sídlo společnosti se také přesunulo z New Yorku do Zahránu. Kvůli americké podpoře Izraele v Jomkipurské válce v roce 1973 saúdskoarabský stát koupil 25% podíl ve společnosti, o rok později zvýšil svůj podíl na 60 %. Celou společnost pak získal v roce 1980, následkem tohoto se pak v roce 1980 jméno společnosti změnilo na Saudi Aramco.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Saudi Aramco na anglické Wikipedii.

  1. a b Saudi Aramco by the Numbers
  2. Financial Times - The new Seven Sisters: oil and gas giants dwarf western rivals
  3. Financial Times - Big Oil, Bigger Oil
  4. BP Statistical Review of World Energy June 2010
  5. Saudi Aramco - Our Story