Ramot Remez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ramot Remez (hebrejsky: רמות רמז, doslova Remezovy výšiny, též Ramat Remez, רמת רמז, Remezova výšina) je čtvrť v jihovýchodní části Haify v Izraeli. Nachází se v administrativní oblasti Ramot Neve Ša'anan, v pohoří Karmel.[1]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce přes 200 metrů, cca 4 kilometry jihovýchodně od centra dolního města. Na východě s ní sousedí čtvrť Šchunat Ziv, na západě Ramat Almogi, na severozápadě Ramat Sapir, na severu Ramat Chen a na jihu Ramat Alon. Zaujímá severní svahy Karmelu, které se svažují k pobřeží Haifského zálivu, přičemž na východě je ohraničena hlubokým údolím vádí Nachal Ben Dor, k severu vybíhají boční vádí povodí Nachal Giborim. Hlavní dopravní osou je ulice dr. Arthur Biram a Derech Chankin.[2][3] Populace je židovská, bez arabského prvku.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Její výstavba začala v letech 19491950, původně pro válečné veterány, pak pro nové přistěhovalce. Společně se sousední čtvrtí Ramat Sapir tvoří statistický distrikt, jehož plocha dosahuje 1,64 kilometru čtverečního. V roce 2008 tu žilo 9 720 lidí (z toho 8 800 Židů).[4] Je pojmenována podle izraelského politika Davida Remeze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Geo-Statistical Division of Haifa [online]. haifa.muni.il [cit. 2011-06-27]. Dostupné online. (hebrejsky, anglicky) 
  2. Ramot Remez, Haifa, Israel [online]. Google Maps [cit. 2011-06-27]. Dostupné online. (anglicky, hebrejsky) 
  3. amudanan.co.il [online]. amudanan.co.il [cit. 2011-06-27]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  4. פרופיל שכונות [online]. haifa.muni.il [cit. 2011-06-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]