Ramiro III. Leónský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ramiro III. Leónský
Král Leónu a Galicie
Portrét
Ramiro III. na stánkách Libro de las Estampas (12. století)
Král Leónu
Období966984
PředchůdceSancho I. Leónský
NástupceBermudo II. Leónský
Král Galicie
Období966984
PředchůdceSancho I. Leónský
NástupceBermudo II. Leónský

Narození961
Úmrtí26. června 985
Destriana
Pohřbenbazilika sv. Isidora
ManželkaSancha Gómez
PotomciOrdoño Ramírez
DynastieAsturská
OtecSancho I. Leónský
MatkaTereza Ansúrez
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ramiro III. (961 – 26. června 985), byl králem Leónu a Galicie (966–984) a syn Sancha I. Tlustého. Po smrti svého otce se stal králem už v pěti letech.[1]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Během jeho dětství vládla regentská rada, kterou ovládaly dvě řádové sestry, jimiž byly jeho teta Elvira Ramírez, která během tohoto období užívala titul královny, a jeho matka Tereza Ansúrez, která byla poslána do kláštera po smrti jejího manžela. V důsledku těchto událostí byla Ramirova vláda známa pro podporu kléru.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Mezi skutky jeho regentů je významné především uzavření mírové dohody s córdobským chalífou al-Hakamem II. On sám bránil království před útoky Vikingů, kteří napadli Galicii. S koncem mírové smlouvy vezír Almanzor napadl jeho zemi.

Po dosažení plnoletosti a svatbě se Sanchou (?–983), pravděpodbnou dcerou Gómez Díaze, hraběte ze Saldaña, se Ramiro pokusil vzít veškerou moc do svým rukou, což vedlo k odcizení si Galicie a Kastilie, které se v té době vyznačovaly separatistickými tendencemi. To spolu s nepřestávajícími nájezdy muslimů, které vyústili v bitvy jako jsou bitva u Rueda a bitva u Torrevicente, vedlo galicijskou šlechtu k tomu, že roku 982 prohlásila králem Bermuda II. Leónského, syna Ordoña III. Leónského, king of Galicia. Ramiro ztratil trůn o dva roky později v roce 984. Měl přinejmenším jedno dítě se svou ženou Sanchou, kterým byl Ordoño Ramírez, který se oženil s Cristinou Bermúdez, dcerou Ramirova rivala Bermuda.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ramiro III of León na anglické Wikipedii.

  1. Reinhart Dozy, Histoire des Musulmans d'espagne (1932).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]