Rakouská němčina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Rakouská němčina popisuje variantu německého jazyka, které se vyznačuje specifickou slovní zásobou a zvláštnostmi v gramatice a výslovnosti, která je používána na území Rakouské republiky. Rakouská obecná němčina by neměla být zaměňována s různými dialekty používanými na území SRN či rakouskou hovorovou mluvou. Slovník rakouské němčiny (Österreichisches Wörterbuch) vydaný rakouským Spolkovým ministerstvem školství je závazný dokument, který využívají úřady a školy od roku 1951.

Rakouská němčina se v jistých částech odlišuje od německé standardní němčiny. Tyto části jsou především: slovní zásoba, pravopis a výslovnost. Rakousko se podílelo na reformě německého jazyka z roku 1996. Nemuselo se ovšem vzdát svých „zvláštností“.

Vlivy cizích jazyků[editovat | editovat zdroj]

V rakouštině najdeme silné vlivy jiných jazyků. V první řadě jsou to země bývalé monarchie – to znamená i češtiny a slovenštiny. Silně je zastoupen i jidiš. Nejvíce markantní jsou výše uvedené rozdíly a vlivy jiných jazyků viditelné v pojmenování jídel a přísad.[1] Zde pár příkladů:

Německo Rakousko překlad
Quark Topfen tvaroh
Rührei Eierspeis míchaná vajíčka
Sahne Rahm smetana
Schlagsahne Schlagobers šlehačka
Pflaume Zwetschke švestka
Wiener Würstchen Frankfurter vídeňské párky
Mais Kukuruz kukuřice
Meerrettich Kren křen

Zvlášnosti ve výslovnosti[editovat | editovat zdroj]

V rakouštině se odlišuje výslovnost písmene "J" a "Q" při hláskování – výslovnost je "jee" a "kwee". Oproti tomu v Německu a Švýcarsku se tato písmena vyslovují jako "jot" a "ku". I zde se projevuje vliv slovanských jazyků.

Jména měsíců[editovat | editovat zdroj]

V rakouštině se užívá pro měsíc leden označení Jänner oproti německé variantě Januar. Zajímavostí je, že tento název byl používán ve skoro celém německy mluvícím prostoru až zhruba do roku 1800. Zřídka kdy se můžete setkat s Feber – tedy pojmenováním měsíce února. Německá varianta je Februar.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Seznam rakouských variant u jídla a přísad: http://www.nemecketexty.cz/2014/04/rakoustina/