Radu Negru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radu Negru
Negru.Voda.pictura.jpg
Úmrtí1265
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radu Negru (Radu Černý, také Rudolf Černý, Radu(l) Negru, Radu(l) Vodă, Voivode Radu, Negru Vodă, Vévoda Radu, žil patrně ve 13. století) byl legendární první vládce Valašska.

Podle rumunských tradic se jeho jméno spojuje se založením Valašského kniežatva kolem roku 1290. Ty tvrdí, že v roce 1289 Uhersko přimělo šlechtice a lidi z vyšších vrstev obyvatelstva stát se členy římskokatolické církve, a toto privilegium způsobilo vznik práva rumunských vladařů na založení nových státních útvarů. Podle této legendy Radu Negru - poté, co kolem roku 1290 přešel přes jižní Karpaty - vstoupil na území toho, co se dnes jmenuje Valašsko, prvním hlavním městem byl patrně Câmpulung, kde založil katedrálu a klášter. Podle mnoha historiků existují historické sepětí mezi tímto panovníkem a germánskými kmeny, které obývali oblast jižního Sedmihradska v Uhersku.

Poprvé je nicméně písemně zmíněn v kronikách rodu Cantacuzino v 17. století. Tyto poznatky zároveň dokumentují i rozsáhlou stavbu chrámů v úspěšných hlavních městech Valašského knížectví - Câmpulung a Curtea de Argeş. Jméno Radu souvisí se slovanským slovem "radost", dodnes patří k nejpopulárnějším rumunským jménům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Radu Negru na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]