Radio K.A.O.S.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radio K.A.O.S.
InterpretRoger Waters
Druh albaStudiové album
Vydáno15. června 1987
Nahránoříjen–prosinec 1986, The Billiard Room
Žánrrock
Délka41:24
Jazykangličtina
VydavatelstvíEMI (UK)
Columbia Records (USA)
ProducentiRoger Waters, Ian Ritchie, Nick Griffiths
Profesionální kritika
  • All Music Guide 3.5/5 hvězdičekStar full.svgStar full.svgStar half.svgStar empty.svg [1]
Roger Waters chronologicky
When the Wind Blows
(1986)
Radio K.A.O.S.
(1987)
The Wall - Live in Berlin
(1990)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radio K.A.O.S. je druhé sólové album britského baskytaristy a zpěváka Rogera Waterse, který jej nahrál se svou doprovodnou skupinou The Bleeding Heart Band. Album vyšlo v létě 1987 (viz 1987 v hudbě) a v britském žebříčku prodejnosti hudebních desek se dostalo nejvýše na 25. místo.

Radio K.A.O.S. je rocková opera o fyzicky postiženém muži z Walesu jménem Billy, který je považován i za mentálně retardovaného, ačkoliv se pouze nedokáže vyjadřovat. Jeho bratra, horníka Bennyho, zavřeli do vězení a protože se Bennyho manželka Molly nedokázala sama o Billyho postarat, poslala ho ke strýčkovi do Los Angeles. Ten díky bezdrátovému telefonu zjistil, že dokáže poslouchat rádiové vysílání přímo ve své hlavě (zde začíná album, první skladba „Radio Waves“). Dále experimentuje a povede se mu po nabourání do počítače syntetizovat řeč. Potom zavolá do rádio K.A.O.S. a s moderátorem se baví o svém osudu, o bratrovi apod. Billy překoná přístup i do vojenského satelitu a ten vysílá zmatené zprávy, že nukleární střely jsou namířené na velká světová města. Poslední skladba „The Tide Is Turning (After Live Aid)“ vypráví o tom, že každý, kdo si myslel, že zemře, si uvědomil, že strach a soutěživost šířené masmédii nejsou tak důležité jako láska k rodině a blízkým. Oficiálně je album věnované každému, kdo se cítí být v koncích pod nátlakem monetarismu.

Po druhé polovině soundtracku When the Wind Blows je Radio K.A.O.S. druhým Watersovým albem, kde s ním vystupuje i kapela pojmenovaná jako The Bleeding Heart Band, ačkoliv se její obsazení obměnilo. V roce 1987 se konalo menší turné Radio K.A.O.S. po USA a Kanadě a dvěma koncerty v Londýně.

Kromě skladeb, které vyšly na albu, bylo nahráno několik dalších písní, které rozvíjejí příběh a které vyšly jako B strany singlů. V roce 1988 vyšlo stejnojmenné videoEP.

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Všechny skladby napsal(i) Roger Waters

Strana 1
Pořadí Název Délka
1. Radio Waves“   4:58
2. Who Needs Information“   5:55
3. „Me or Him“   5:23
4. „The Powers That Be“   4:36
Strana 2
Pořadí Název Délka
1. Sunset Strip“   4:45
2. „Home“   6:00
3. „Four Minutes“   4:00
4. The Tide Is Turning (After Live Aid)“   5:43
Celková délka:
41:24

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Radio K.A.O.S. na anglické Wikipedii a Radio K. A. O. S. na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]