Rašómon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rašomon
Základní informace
Původní název 羅生門
Země Japonsko
Jazyk japonština
Délka 88 minut
Žánry historie, krimi, drama
Scénář Akira Kurosawa
Šinobu Hašimoto
Režie Akira Kurosawa
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Toširó Mifune
Mačiko Kjó
Takaši Šimura
Minoru Čiaki
Produkce Minoru Džingo
Hudba Fumio Hajasaka
Kamera Kazuo Mijagawa
Střih Akira Kurosawa
Výroba a distribuce
Premiéra 25. srpen 1950
Studia Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2547139
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4390090
RKO Pictures
Distribuce Daiei (Japonsko)
Criterion (DVD region 1)
BFI (DVD region 2)
Ocenění Zlatý lev (1951)
Rašomon na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rašomon (japonsky: 羅生門 Rašómon) je japonský film. Natočil ho v roce 1950 Akira Kurosawa. Jako první z Kurosawových filmů vzbudil mezinárodní ohlas. Film je tvořen směsicí povídek Rjúnosukeho Akutagaway. Zneuctění ženy a vražda manžela pochází z povídky V houštině. Tam se výpovědi odehrávají před soudem a tvoří jediný děj suše popisující události jednotlivými účastníky, včetně zavražděného, jenž vypovídá prostřednictvím média. Z tohoto pohledu by se tedy měl film jmenovat spíše V houštině než Rašómon, se kterým nemá mnoho společného.

Původní povídka Rašómon je mnohem propracovanější a její idea je jednodušší: Sluha, který byl propuštěn kvůli všeobecnému úpadku Kjóta postiženého zemětřesením, požárem a hladem, se ocitá u brány, která již dávno neslouží původnímu účelu. Místo toho jsou v jejím horním patře naházeny mrtvoly. Sluha neví, kde by přenocoval, je sužován hladem, zimou, promoklým oděvem a starostí o vlastní budoucnost. Nakonec přemůže strach a vyleze na bránu, aby tam přenocoval. Ve chvíli, kdy stoupá po žebříku, netuší, že se v horním patře setká se stařenou, která změní jeho osud.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává v středověkém Japonsku. Pod střechou polorozpadlé brány Démonů (Rašó-mon) se setkávají tři muži: mnich, dřevorubec a pocestný. První dva se vracejí ze soudu s banditou Tadžomarom. Postupně se dozvídáme, že v lese byla zneuctěna žena a zavražděn její manžel. Tento ohavný zločin je vyprávěn ze čtyř různých úhlů pohledu čtyřmi různými lidmi; abychom zjistili, že každý z nich lže a vyprávění si vylepšují tak, aby sám vypadal v tom lepším světle. Proto dřevorubcova výpověď – jako nezainteresovaného pozorovatele – působí nejvěrohodněji. Není to však pravda. Dřevorubec si z místa činu odnesl drahou, perlami vykládanou dýku a před soudem nevypovídal, protože se nechtěl nechat do toho zatáhnout. Mnich je z celého dění znechucený a začíná ztrácet víru v lidi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Rašómon ve Wikimedia Commons