Rašómon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rašomon
Rashomon poster.jpg
Základní informace
Původní název羅生門
ZeměJaponskoJaponsko Japonsko
Jazykjaponština
Délka88 minut
Žánryhistorie, krimi, drama
PředlohaIn a Grove
Rashōmon
ScénářAkira Kurosawa
Šinobu Hašimoto
RežieAkira Kurosawa
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleToširó Mifune
Mačiko Kjó
Takaši Šimura
Minoru Čiaki
ProdukceMinoru Džingo
HudbaFumio Hajasaka
KameraKazuo Mijagawa
StřihAkira Kurosawa
Výroba a distribuce
Premiéra25. srpen 1950
Produkční společnostiKadokawa Pictures
Daiei Film
RKO Pictures
DistribuceDaiei (Japonsko)
Criterion (DVD region 1)
BFI (DVD region 2)
OceněníZlatý lev (1951)
Rašomon na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rašomon (japonsky 羅生門Rašómon) je japonský film. Natočil ho v roce 1950 Akira Kurosawa. Jako první z Kurosawových filmů vzbudil mezinárodní ohlas. Film je tvořen směsicí povídek Rjúnosukeho Akutagaway. Zneuctění ženy a vražda manžela pochází z povídky V houštině. Tam se výpovědi odehrávají před soudem a tvoří jediný děj suše popisující události jednotlivými účastníky, včetně zavražděného, jenž vypovídá prostřednictvím média. Z tohoto pohledu by se tedy měl film jmenovat spíše V houštině než Rašómon, se kterým nemá mnoho společného.

Původní povídka Rašómon je mnohem propracovanější a její idea je jednodušší: Sluha, který byl propuštěn kvůli všeobecnému úpadku Kjóta postiženého zemětřesením, požárem a hladem, se ocitá u brány, která již dávno neslouží původnímu účelu. Místo toho jsou v jejím horním patře naházeny mrtvoly. Sluha neví, kde by přenocoval, je sužován hladem, zimou, promoklým oděvem a starostí o vlastní budoucnost. Nakonec přemůže strach a vyleze na bránu, aby tam přenocoval. Ve chvíli, kdy stoupá po žebříku, netuší, že se v horním patře setká se stařenou, která změní jeho osud.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává v středověkém Japonsku. Pod střechou polorozpadlé brány Démonů (Rašó-mon) se setkávají tři muži: mnich, dřevorubec a pocestný. První dva se vracejí ze soudu s banditou Tadžomarom. Postupně se dozvídáme, že v lese byla zneuctěna žena a zavražděn její manžel. Tento ohavný zločin je vyprávěn ze čtyř různých úhlů pohledu čtyřmi různými lidmi; abychom zjistili, že každý z nich lže a vyprávění si vylepšují tak, aby sám vypadal v tom lepším světle. Proto dřevorubcova výpověď – jako nezainteresovaného pozorovatele – působí nejvěrohodněji. Není to však pravda. Dřevorubec si z místa činu odnesl drahou, perlami vykládanou dýku a před soudem nevypovídal, protože se nechtěl nechat do toho zatáhnout. Mnich je z celého dění znechucený a začíná ztrácet víru v lidi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]