Rašómon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rašomon
Základní informace
Původní název羅生門
Země původuJaponskoJaponsko Japonsko
Jazykjaponština
Délka88 minut
Žánryhistorie, krimi, drama
PředlohaIn a Grove
Rashōmon
ScénářAkira Kurosawa
Šinobu Hašimoto
RežieAkira Kurosawa
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleToširó Mifune
Mačiko Kjó
Takaši Šimura
Minoru Čiaki
ProdukceMinoru Džingo
HudbaFumio Hajasaka
KameraKazuo Mijagawa
StřihAkira Kurosawa
Výroba a distribuce
Premiéra25. srpen 1950
Produkční společnostiKadokawa Pictures
Daiei Film
DistribuceDaiei (Japonsko)
Criterion (DVD region 1)
BFI (DVD region 2)
Rozpočet140 000 $
OceněníZlatý lev (1951)
Academy Honorary Award
Rašomon na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rašomon (japonsky 羅生門Rašómon) je japonský film. Natočil ho v roce 1950 Akira Kurosawa. Jako první z Kurosawových filmů vzbudil mezinárodní ohlas. Film je tvořen směsicí povídek Rjúnosukeho Akutagaway. Zneuctění ženy a vražda manžela pochází z povídky V houštině. Tam se výpovědi odehrávají před soudem a tvoří jediný děj suše popisující události jednotlivými účastníky, včetně zavražděného, jenž vypovídá prostřednictvím média. Z tohoto pohledu by se tedy měl film jmenovat spíše V houštině než Rašómon, se kterým nemá mnoho společného.

Původní povídka Rašómon je mnohem propracovanější a její idea je jednodušší: Sluha, který byl propuštěn kvůli všeobecnému úpadku Kjóta postiženého zemětřesením, požárem a hladem, se ocitá u brány, která již dávno neslouží původnímu účelu. Místo toho jsou v jejím horním patře naházeny mrtvoly. Sluha neví, kde by přenocoval, je sužován hladem, zimou, promoklým oděvem a starostí o vlastní budoucnost. Nakonec přemůže strach a vyleze na bránu, aby tam přenocoval. Ve chvíli, kdy stoupá po žebříku, netuší, že se v horním patře setká se stařenou, která změní jeho osud.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává v středověkém Japonsku. Pod střechou polorozpadlé brány Démonů (Rašó-mon) se setkávají tři muži: mnich, dřevorubec a pocestný. První dva se vracejí ze soudu s banditou Tadžomarom. Postupně se dozvídáme, že v lese byla zneuctěna žena a zavražděn její manžel. Tento ohavný zločin je vyprávěn ze čtyř různých úhlů pohledu čtyřmi různými lidmi; abychom zjistili, že každý z nich lže a vyprávění si vylepšují tak, aby sám vypadal v tom lepším světle. Proto dřevorubcova výpověď – jako nezainteresovaného pozorovatele – působí nejvěrohodněji. Není to však pravda. Dřevorubec si z místa činu odnesl drahou, perlami vykládanou dýku a před soudem nevypovídal, protože se nechtěl nechat do toho zatáhnout. Mnich je z celého dění znechucený a začíná ztrácet víru v lidi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Tadžómaru - bandita (Toširó Mifune)

Samuraj (Masajuki Mori)

Masako - manželka samuraje (Mačiko Kjó)

Dřevorubec (Takaši Šimura)

Mnich (Minoru Čiaki)

Policista - Houben (Daisuke Katō)

Prostý občan (Kičidžiro Ueda)

Miko - Médium (Noriko Honma)