Rádiová přístupová síť

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Rádiová přístupová síť (anglicky radio access network, RAN) je součást mobilní sítě, která implementuje rádiovou přístupovou technologii. Konceptuálně se nachází mezi uživatelským zařízením, kterým je mobilní telefon, počítač nebo libovolné jiné zařízení, které má přístup do mobilní sítě a jádrem sítě (anglicky Core Network, CN). Viz následující diagram:

 CN
 / \
 / \
 RAN RAN
 / \ / \
UE UE UE UE

Podle různých standardů se mobilní telefony a jiná bezdrátově připojená zařízení nazývají User Equipment (UE), Terminal Equipment (TE), Mobile Station (MS), apod. Funkčnost RAN je obvykle implementována pomocí polovodičových obvodů, která se nacházejí jak v jádru sítě, tak v uživatelském zařízení.

Příklady rádiových přístupových sítí jsou:

Jeden mobilní telefon může být současně připojen do několika rádiových přístupových sítí. Telefony, které to umožňují, se někdy nazývají duální telefony. Například UMTS telefony umožňují současně používat přístupovou síť GSM a UMTS (3G). Taková zařízení mohou hladce během hovoru přecházet mezi různými rádiovými přístupovými sítěmi aniž by si uživatel všiml výpadku služby.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Radio access network na anglické Wikipedii.