Queimada Grande

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ilha da Queimada Grande
Ilha da Queimada Grande ze severu
Ilha da Queimada Grande ze severu
Ilha da Queimada Grande
Ilha da Queimada Grande
StátBrazílieBrazílie Brazílie
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ilha da Queimada Grande (přezdívaný Hadí ostrov) je ostrov v Atlantském oceánu u pobřeží brazilského státu São Paulo, 95 mil od města São Paulo. Má rozlohu zhruba 43 hektarů.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Ostrov má poměrně strmé skalnaté svahy s minimální vegetací; teprve ve vyšších polohách má ne příliš silnou vrstvu zeminy pro trávu, křoviny a stromy.

Ostrov využívají některé druhy tažných ptáků. Lze zde najít menší druhy plazů a žáby. V potravním řetězci pod nimi jsou četné druhy hmyzu.

Křovinář ostrovní[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově žije ve velkém počtu jediný druh hadakřovinář ostrovní (Bothrops insularis) z čeledi chřestýšovitých. Četnost jeho výskytu se odhaduje na jednoho až pět jedinců na metr čtvereční. Současně je ale endemitem ostrova a hrozí mu vyhubení v případě požáru ostrova, stejně jako se potýká s nedostatečnou genovou základnou pro křížení. Jeho jed je velmi silný, jedná se o jeden z nejsilnějších na světě: člověka dokáže zabít do hodiny a ptáky, na které se tento had „specializuje“, usmrtí okamžitě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název queimada znamená v portugalštině vypálený, ve smyslu člověkem založeného požáru pro získání obdělávatelné půdy. Brazilci totiž původně plánovali ostrov obydlit – postavili na něm dokonce maják a počítalo se zde s pěstováním banánů. Od tohoto záměru ale bylo ustoupeno.

Ostrov měl po dlouhou dobu jediného obyvatele, správce majáku, který patrně někdy ve 20. letech 20. století padl za oběť některému z hadů. Od té doby je ostrov neobydlený. Maják byl v 2. polovině 20. století inovován na autonomní režim vyžadující údržbu pouze jednou za rok, kterou vykonává námořnictvo Brazílie. To také vynucuje zákaz vstupu na ostrov a výjimku dává zřídka, a to pouze vědeckým týmům, jež zkoumají jed a protilátku křovináře ostrovního. Od roku 1984 byl ostrov Queimada Grande vyhlášen přírodní rezervací.

Krom faktů kolují o ostrově i různě příběhy, např. o mrtvých rybářích, kteří na ostrov zavítali pro sběr planých banánů, či legendy o tom, že ostrov plný životu nebezpečných hadů je ideálním místem pro zakopání pokladu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]