První mezinárodní Chopinova soutěž na dobových nástrojích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

První mezinárodní Chopinovu soutěž na dobových nástrojích uspořádal Národní institut Fryderyka Chopina[1] a konala se ve dnech 2. – 14. září 2018 ve Varšavě. K účasti v soutěži bylo pozváno 30 klavíristů z devíti zemí. Soutěž vyhrál Polák Tomasz Ritter.[2]

Nástroje[editovat | editovat zdroj]

Myšlenkou soutěže je hrát Chopinovu hudbu na nástrojích, pro které byla složena. Pianisté si mohli vybrat klavír, na který hráli během soutěže, ze tří restaurovaných originálů - 1837 Érard, 1842 Pleyel, 1847-1848 Broadwood – a dvou moderních kopií od Paula McNultyho - 1826 Buchholtz a 1819 Graf.[2] Na rozdíl od Mezinárodní Chopinovy ​​klavírní soutěže na současných nástrojích pianisté předváděli jednotlivé skladby na různých nástrojích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The 1st International Chopin Competition on Period Instruments na anglické Wikipedii.

  1. The Fryderyk Chopin Institute "About the competition".
  2. a b MORAN, Michael. Classical Music Festivals and Competitions in Poland and Germany - with occasional unrelated detours [online]. 2018-01-31 [cit. 2021-05-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]