Prodlužování vlasů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Všechny metody prodloužení či zahuštění vlasů, jsou založeny na obdobném principu. Často se setkáváme s velmi příbuznými metodami, lišící se pouze jemnými detaily. Základním rozdílem, kterým se od sebe oddělují, je spoj připevňující pramínek vlasů. Dalším rozdělením může být i způsob připevnění pramínku. Provedení mechanické (za studena), nebo chemické (za tepla).

Při mechanickém provedení se jedná vždy o jednodušší varianci prodloužení. Vlasy jsou přichyceny pomocí sponek s pojistkou (metoda Clip-in), s použitím malých kroužků (metoda Micro Ring), nebo nalepeny využitím speciální jedno, nebo oboustranné lepící pásky (metoda TapeX).

Při chemickém provedení dochází k upotřebení chemických látek pro získání pevných a často téměř neviditelných spojů. Všechny metody, které využívají upotřebení tepla pro nasazení prodloužených vlasů, musí být prováděny šetrně za přítomnosti odborníka. Nejlépe v kadeřnických salónech.

Keratinová metoda[editovat | editovat zdroj]

Nejpoužívanější a zároveň i nejoblíbenější způsob, jak si prodloužit své vlasy. Keratinová hmota nacházející se na zakončení každého pramene, přichystaného k této metodě, se díky speciálním tepelným kleštím za teploty 80–150 °C roztaví do tekutého stavu. Vytvoří se tak velmi jemné a nenápadné spoje, které pevně drží až po dobu třech měsíců. Po tomto období je zapotřebí prodloužené prameny posunout a obnovit keratinové spoje.

Setkat se můžeme i s keratinovou metodou za studena. Zde je na místo tepelných kleští využito ultrazvukového záření, kterým je nahřát a poté přichycen s pramenem prodlužovaných vlasů k vlasům vlastním.

Micro ring[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o mechanickou metodu, která je současně velmi šetrná k vlastním vlasům. Na rozdíl od keratinové metody jsou tentokrát pro prodloužení vlasů s Micro Ring použity prameny vlasů zakončeny se speciálním i-Tipem. Za pomoci navlékátka je podchycen pramen vlastních vlasů na který je natáhnut malý kroužek. Díky ztenčenému konci prodlužovaných vlasů (i-tipu) se i ony snadno vsunou do malého kroužku, který je následně pomocí kleštiček zaklapnut.

I u této metody se musí po zhruba 3 měsících navázané vlasy posunout a Micro Rings opět obnovit. Jinak by mohlo dojít k poškození vlastních vlasů.

Nevýhodou je možnost větší viditelnosti spojů v jemných a řídkých vlasech.

Velmi podobnou metodou je i Micro Loop. Vlasové prameny k prodloužení jsou zakončeny kroužkem a malým očkem, díky kterému se kroužek snadněji navlékne na pramen vlastních vlasů. Následně je do něj vložen i pramen prodlužujících vlasů a pomocí kleštiček je spoj zaklapnut.

Díky očkům probíhá aplikace snadno a velmi rychle.

Nano ring[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o obdobnou metodu jako microring, avšak spoje jsou téměř neviditelné. Nanoring je malý kroužek, který připomíná malou korálku, ten se pomocí smyčky navleče na tenký pramínek vlastních vlasů, a do kroužku se vloží pramínek vlasů umělých, který je koncem spojený keratinem. Nano ring se potom zamáčkne kleštěmi. Tuto novou technologii využívají především v Americe, na český trh se dostává v této době.[zdroj?]

Bond plus[editovat | editovat zdroj]

Jednodušší obměna keratinové metody.

Aplikace probíhá za pomocí malých trubiček, které jsou nasazeny na vlas společně s prodlužujícím pramenem. Díky keratinovým leštičkám dojde k zahřátí trubičky a následně k jejímu smrštění. Pouplynutí zhruba tří měsíců je potřeba spoje obnovit a posunout zpátky k pokožce hlavy.

Setkat se můžeme i s metodou Bellargo, která taktéž využívá mimo nasazení malé plastové trubičky i uvázání malého uzlíčku na vlastním pramenu vlasů. Díky němu je spoj ještě pevnější a nedochází ke sjíždění pramenů. Spoje jsou velmi pevné, ale ženám s jemnými či řídkými vlasy se tato metoda nedoporučuje.

Weaving (Weave on)[editovat | editovat zdroj]

Metoda Weaving je chemická metoda, kdy se k vlasům připevní pásy nových vlasů a připevní se pomocí lepidla. Lepidlo se nanese na hranu vlasů. Tato metoda je nejvíce podobná metodě tapeX.

Našívání vlasových tresů[editovat | editovat zdroj]

Velmi náročná a pracná metoda.

Prodlužující vlasy jsou uskupeny do tresů širokých 10–15 cm. Navazují se jednotlivě pomocí malých uzlíčků po celé zadní straně hlavy. Počet tresů na jedno prodloužení se liší podle přání zákaznice (obvykle 2–5 tresů).

Tato metoda je méně používaná, nicméně k vlasům je velmi šetrná.Jedinou nevýhodou je dlouhá doba prodlužování vlasů a tím i vysoká cela celé aplikace.

Nutností je spoje po 3–5 týdnech opět obnovit. Uzlíčky rozvázat a znovu navázat prodlužující vlasy.

Vždy by měla aplikace proběhnout v kadeřnickém salónu, v opačném případě může hrozit polámání vlasů.

Clip in vlasy[editovat | editovat zdroj]

Jde o metodu postavenou na clip in sponkách, na kterých jsou našity trsy vlasů. Jsou nabízeny v mnoha odstínech, délkách a také samozřejmě různých kvalitách.

Clip vlasy se skládají ze samotných vlasů, přírodních či umělých, našitých na sponkách. Způsob prodlužování vlasů Clip in je v poslední době velice rozšířen. Jedná se o levnou variantu, kdy si lze prodloužit vlasy do několika minut. Péče o vlasy není složitá, ale životnost závisí většinou na kvalitě samotných vlasů.

Druhy clip vlasů[editovat | editovat zdroj]

Základní sada Je to soubor několika vlasových pramenů různých šířek, které jsou určeny pro pokrytí celé hlavy. Tyto sady jsou nabízeny v několika délkách a to nejčastěji 38, 51, 56 a 60 cm. Odstíny Clip vlasů lze rozdělit do několika kategorií. Každý z nich má své číselné (abecední) označení, zde jsou ty nejběžnější z nich:

  • Tmavé odstíny: 1, 1B, 2, 4, 6, 8, 18, 30, kde 1 označuje odstín černý (černočerná), 18 odstín nejsvětlejší tmavá a 30 odstín kaštanová, atd.
  • Blond odstíny: 14, 16, 22, 27, 60, 613, kde 14 označuje odstín tmavá blond, 22 popelavá blond a 613 světlá blond, atd.
  • Melíry:14/22, 16/613, 18/613, 1B/27 a mnoho dalších kombinací výše popsaných odstínů

Dvojitá sada Rozdíl mezi základní sadou a sadou dvojitou je v jejich objemu. Ve dvojitých sadách je přibližně dvojnásobné množství vlasů. Dvojité sady jsou určeny pro ty, kdo mají vlasy husté a chtějí si je prodloužit. Pokud by takový člověk použil sadu základní, byl by mezi vlasy svými a těmi přicvaknutými veliký rozdíl v objemu a nevypadalo by to dobře, avšak při použití dvojité sady vlastní vlasy plynule přecházejí v ty přicvaknuté. Odstíny a délky dvojitých sad jsou stejné jako u sad základních.

Setkat se můžeme i se sadou vlasů vlnitých.

Vlasové pásy Vlasové pásy je specifická kategorie Clip vlasů. Je to pás dlouhý okolo 90 cm. Jsou dodávány společně se sponkami. Vlasový pás lze rozstříhat jednoduše nůžkami na délky dle vlastní potřeby. Sponky se jednoduše připevní na jednotlivé pásy a tím je vytvořena plnohodnotná sada v mnoha odstínech a délkách dle výběru. Tato sada vychází nejlevněji ze všech, protože pokud si člověk základní sadu tak její délka zdaleka nedosahuje délce vlasového pásu. Jedinou komplikací je nutnost přišití sponek, ale to by měl zvládnout během krátkého času snad každý.

Pramínky Pramínky lze koupit v sadě několika stejně velikých pásů, často v 8 kusech, nebo také samostatně, což se hodí např. pro oživení účesu několika odlišnými pramínky.

Patky a ofiny Clip in metoda se začala užívat i na patky a ofiny. Nasazení patky, nebo ofiny není nijak složité a dovoluje výrazně měnit styl účesu, bez radikálních zásahů do střihu vlastních vlasů.

Kvalita[editovat | editovat zdroj]

Kvalita se odvíjí od vlasů použitých pro výrobu. Nejčastěji jsou používány vlasy asijského typu, a to nejčastěji z Číny či Indie. Tyto vlasy jsou dále upravovány, aby svou tloušťkou, barvou a strukturou se co nejvíce podobaly vlasům evropským. Asijské vlasy jsou o dost hrubší než vlasy evropského typu a jak asi každý ví, jsou černé barvy. Co ale všichni netuší je to, že i tyto tzv. černé vlasy mají také své odstíny, takže by některé šlo použít i bez úpravy. Kvalita výrobků Clip in se může výrazně lišit. Ty nejobyčejnější (nejlevnější), někdy až podezřele levné, mají většinou kvalitu pochybnou. Vlasy se velmi rychle třepí, mění svou barvu, vypadávají ze sponek a po pár týdnech, případně měsících jsou na odpis. Vlasy kvalitnější, ale také o něco dražší, jsou vyrobeny z pravých lidských vlasů, jsou pevně našity na sponky, které by měly mít silikonové plošky, které slouží k pevnému přichycení k vlastním vlasům, nekloužou dolů a drží pevně celý den. Kvalitní Clip in vlasy je možno bez problémů mýt běžnými šampóny bez nebezpečí zničení či velkého poškození. Na trhu jsou také Clip vlasy označované jako REMY, což znamená, že jsou (měly by být) všechny stejně uspořádány ve směru růstu od kořínků po konečky a to z důvodu zamezení zacuchávání či třepení při česání. Na trhu se mnoho obchodů ohání tímto magickým slovem remy, ale jen některé jsou opravdu skutečné remy. Je strašně těžké dokázat, že tomu tak je, či není, snad pouze pod mikroskopem by člověk poznal rozdíl, takže pro běžného smrtelníka téměř neproveditelné. Klidně se může stát, že údajně horší vlasy bez REMY kvality, vydrží kvalitní mnohonásobně déle než vlasy s tímto magickým přídomkem. Než se spoléhat na reklamní slogany, raději by měl člověk dát na reference od ostatních uživatelek na různých fórech k tomu určených a rozhodnout se dle vlastního rozumu.