Prefektury Čínské lidové republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dělení Čínské lidové republiky na prefekturní úrovni:      Městské prefektury      Autonomní prefektury      Prefektury      Ajmagy Celky na nižší nebo vyšší úrovni:      Celky na nižší než prefekturní úrovni      Přímo spravovaná města      Subprovinční města

Prefektura (čínsky v českém přepisu ti-čchü, pchin-jinem dìqū, znaky 地区) v Čínské lidové republice je územně-správní celek, který v systému členění Čínské lidové republiky patří mezi správní jednotky druhé (neboli prefekturní) úrovně, vedle městských prefektur, autonomních prefektur a ajmagů.

Dříve byly nejrozšířenějším druhem správních celků druhé úrovně, po reformách počínajících v 80. letech 20. století jich zůstalo jen málo, zpravidla byly reorganizovány v městské prefektury. K 31. prosinci 2005 bylo z 333 celků druhé úrovně pouze 17 prefektur, především v Tibetu a Sin-ťiangu.

Nadřízeným celkem prefektur jsou provincie, nebo autonomní oblasti. Prefektury se člení obvykle na okresy, případně i městské obvody, městské okresy, nebo autonomní okresy.

Spravovány jsou prefekturním úřadem (čínsky v českém přepisu sing-čeng kung-šu, pchin-jinem xíngzhèng gōngshǔ, znaky 行政公署), jeho vedoucí je jmenován provinční vládou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prefectures of the People's Republic of China na anglické Wikipedii.