Autonomní okresy v Číně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dělení Čínské lidové republiky na okresní úrovni:
     Okresy
     Městské obvody
     Městské okresy
     Korouhve
     Autonomní okresy
     Autonomní korouhve
     Správní výbor
     Lesní obvod, zvláštní obvod; celky na nižší než okresní úrovni

Autonomní okres (čínsky v českém přepisu c’-č’-sien, pchin-jinem zìzhìxiàn, znaky zjednodušené 自治县, tradiční 自治縣) je administrativní jednotka Čínské lidové republiky na okresní úrovni. Její nadřazenou jednotkou je obvykle některá z městských prefektur, případně jiný celek na prefekturní úrovni.

Autonomní okresy jsou vytvářeny v oblastech osídlených národnostními menšinami, které jsou uváděny v názvu, např. Jaoský autonomní okres Lien-nan v němž žijí Jaové, nebo Čuangský a jaoský autonomní okres Lien-šan v němž žijí Miaové a Jaové. Je-li menšin více než dvě, používá se formulace „autonomní okres různých národností“ (各族自治县 ke-cu c’-č’-sien), jako v případě Autonomního okresu různých národností Lung-šeng).

Ve Vnitřním Mongolsku jsou analogií autonomních okresů autonomní korouhve.

V letech 2005–2014 se počet autonomních okresů v ČLR neměnil, bylo jich 117, při současném snížení počtu celků okresní úrovně z 2862 na 2854.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. National Bureau of Statistics of China. National Data. Indicators - General Survey - Divisions of Administrative Areas [online]. Beijing: National Bureau of Statistics of China, 2014 [cit. 2016-11-15]. Dostupné online. (anglicky)