Pravá irská republikánská armáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pravá irská republikánská armáda
NástupceNew Irish Republican Army
Vznik1997
Zánik26. července 2012
LídrCouncil of war
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pravá irská republikánská armáda (irsky Óglaigh na hÉireann; anglicky Real Irish Republican Army, RIRA) je paramilitární organizace irských republikánů snažící se o sjednocení Irska. Organizaci založili členové Prozatímní irské republikánské armády, kteří nesouhlasili s mírovou dohodou v roce 1997. Stejně jako Prozatímní IRA se i Pravá IRA považuje za následnickou organizaci Irské republikánské armády (IRA) jejíž název sama užívá. Je považována za ilegální organizaci v Irsku a teroristickou organizaci ve Spojeném království a Spojených státech amerických.

Od svého vzniku vedla Pravá IRA ozbrojenou kampaň v Severním Irsku proti britské armádě a severoirské policii. Pravá IRA je největší a nejaktivnější skupinou „disidentských republikánů“ bojujících proti britským ozbrojeným složkám. Ozbrojené složky napadala střelbou a improvizovanými náložemi, stejně jako granáty, minomety a raketami. Organizace je zodpovědná za sérii bombových útoků v Severním Irsku a Anglii způsobující převážně ekonomické škody. Nejznámějším z nich byl bombový útok v Omagh, který si v roce 1998 vyžádal 29 obětí. Po tomto útoku vyhlásila Pravá IRA jednostranné příměří, bojové operace však obnovila v roce 2000. 7. března 2009 provedla Pravá IRA ve městě Antrim útok na kasárny britské armády, při kterém byli poprvé od roku 1997 zabiti dva britští vojáci.[1]

Pravá IRA často brala právo do vlastních rukou, jejím terčem byli především drogoví dealeři a skupiny organizovaného zločinu. V Dublinu je obviňována z vybírání výpalného od těchto organizaci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Real Irish Republican Army na anglické Wikipedii.

  1. Real IRA claims' murder of soldiers in Northern Ireland. The Guardian [online]. 2009-03-08 [cit. 2015-11-03]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]