Postcrossing

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Postcrossing

Postcrossing je projekt inspirovaný tzv. bookcrossingem. Jeho cílem je, aby lidé mohli dostávat pohlednice z celého světa. Člověk, který se zaregistruje v systému a pošle pohlednici do zahraničí, by měl na oplátku za každou odeslanou pohlednici obdržet jednu od systémem náhodně vybraného uživatele z jiné země. Protože je každá poslaná pohlednice do systému následně registrována, mohou si uživatelé vytvořit mapu, na které jsou znázorněna všechna místa, ze kterých obdrželi nebo na která poslali pohlednici. Každý registrovaný člen má vlastní stránku se statistikami odeslaných a obdržených pohlednic, kde jsou uvedeny rovněž vzdálenost a čas, kterou každá pohlednice urazila a uživatel si může na své stránce vystavit obdržené i odeslané pohlednice. Také zde může uvést něco o sobě a jaké pohlednice by rád obdržel. Členové, kteří se zaregistrovali na začátku vzniku projektu (červenec 2005) mají v současné době na svém kontě již okolo dvou a půl tisíc odeslaných a stejně obdržených pohlednic.

Zatímco např. v listopadu 2007 bylo registrováno 35 940 uživatelů z celkem 163 států, v dubnu 2010, to je již téměř 175 tisíc členů z 209 zemí. Do konce roku 2007 bylo doručeno cca. 800 000 pohledů a 35 085 jich bylo právě na cestě, v dubnu 2010 činí již množství doručených pohlednic přes 4 milióny kusů a pohlednic na cestě 155 000. Tyto pohlednice urazily celkovou leteckou cestu přes 22 miliard kilometrů. Statistiky v dubnu 2010 ukazují, že největší zastoupení v počtu členů má USA (přes 29 tisíc registrovaných členů odeslalo již přes 575 000 pohlednic), dále následuje Čína (přes 18 tisíc členů a 145 000 odeslaných pohlednic), Finsko (přes 12 tisíc členů a přes 725 000 odeslaných pohlednic), Německo (přes 12,5 tisíce členů a 518 000 odeslaných pohlednic), Holandsko (8700 členů a 299 000 odeslaných pohlednic). Zatímco v listopadu 2007 bylo z ČR registrováno 368 uživatelů s 5 805 odeslanými pohlednicemi, v dubnu 2010 to je již 1650 uživatelů se 47 000 kusy odeslaných pohlednic. Oproti listopadu 2007 se tedy počty zaregistrovaných mnohonásobně zvýšily, což jasně vypovídá o tom, jakou rychlostí popularita Postcrossingu roste.[1]

V závěru srpna 2010 oslavili účastníci projektu (v tu dobu bylo registrováno již přes 200.000 účastníků) dosažení počtu 5 milionů obdržených pohlednic, když tohoto čísla dosáhla pohlednice odeslaná z Itálie do Thajska, která za čtyři dny cesty urazila celkem 8.713 km.[2]

Počtu deseti milionů registrovaných pohlednic bylo dosaženo 27. ledna 2012. Pohlednice cestovala z Japonska do Německa.[3]


Fórum

Stránky mají oficiální fórum, které členům umožňuje rozebrat všechny aspekty projektu s ostatními, účastnit se různých her či se dohodnout na výměně pohlednic, známek a v podstatě čehokoliv.

„Hry“ na fóru

Na fóru se hraje mnoho „her“. Většina z nich spočívá ve vzájemném posílání pohlednic či jiných předmětů.

Bingo

Bingo je na fóru velice oblíbená hra. Pokud chcete bingo vyhrát, musíte získat pohledy z co nejvíce různých míst. Umístění „bing“ je různé. Pokud například hrajete novozélandské bingo, musíte získat alespoň jednu pohlednici z každého ze šestnácti novozélandských regionů. To samé platí pro odesílání pohlednic.

Tagy

První uživatel zvolí téma tagu (například Vánoce) a zpravidla nabídne prvnímu, kdo jej „tagne“, že mu pošle pohled k danému tématu. Pod „tagnutím“ rozumíme, že další účastník tagu napíše „tag“ a jméno předchozího hráče (např. tag Lucy). Tím se zaváže k tomu, že danému uživateli (v tomto případě Lucy) pohled k danému tématu. Musí jej proto požádat o adresu a v rozumné době pohled poslat.

Některé tagy fungují i obráceně. Místo toho, abyste pohled posílali, jej od „taglého“ uživatele dostáváte a posíláte jej tomu, kdo vás „tagne“.

Název tag je pravděpodobně odvozen od anglického slova tag, které mimo jiné znamená také honička (dětská hra na babu), popřípadě ve vazbě tag on připojit se. Toto je ovšem pouze má osobní teorie, kterou si v vzhledem k absenci české verze Postcrossingu nelze nijak ověřit. Kromě pohlednic si lze ovšem pomocí tagů posílat spoustu věcí od čokolád, přes fotografie až třeba po ponožky.

Další hry

Mezi další „hra“ patří například Round Robin, Loterie, Cestující hračky nebo Cestující deníky.

Reference

Externí odkazy