Poprava smrtící injekcí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Poprava smrtící injekcí je způsob popravy, používaný od 70. let 20. století. Byl zaveden jako více humánní způsob popravy než jiné formy (elektrické křeslo, oběšení apod.).[1] Prvním státem, který přijal smrtící injekci jako možnost popravy, se stala Oklahoma roce 1977. Prvním popraveným touto metodou byl Charles Brooks v Texasu v roce 1982. Tato metoda se začíná po světě rozšiřovat (používá se minimálně v pěti státech světa), v USA je to nejčastější způsob popravy.

Postup používaný v USA[editovat | editovat zdroj]

Odsouzenec je připoután ke stolu. Dvě jehly (jedna záložní) jsou vpíchnuty do žil, obvykle na paži. Jehly s roztoky spojují dlouhé hadice, roztoky jsou umístěny ve zdi vedle stolu. Na signál dozorce je zvednuta záclona v přilehlé místnosti, ve které se nacházejí svědci. Potom je odsouzenci do žíly vpravena smrtící směs.

Třísložková injekce[editovat | editovat zdroj]

Při popravách pomocí třísložkové injekce je odsouzenci vstříknut thiopental sodný, po němž během 10 až 15 sekund usíná. Následuje pankuronium-bromid, který zcela ochromuje svaly a zastavuje dýchání. Další je chlorid draselný, který zastavuje činnost srdce. Lékař se popravy neúčastní, jen ověřuje, zda je vězeň mrtev.

Některé státy (Alabama, Arizona, Delaware, Florida, Georgie, Mississippi, Montana, Washington, Oklahoma, Texas) zavedly používání Phenobarbitalu ve třísložkových injekcích.

Jednosložková injekce[editovat | editovat zdroj]

V minulosti docházelo často k tomu, že smrt nastala až po několika desítkách minut nebo dokonce po hodině. Na vině byl často špatný zdravotní stav odsouzence, jako tomu bylo v případě např. Angela Diaze. Někdy to však způsobila chyba technika, který injekci nezavedl do žíly, ale přímo do svalu, což potom odsouzenci způsobilo silné utrpení. 15. září 2009 měla v americkém Ohiu proběhnout poprava usvědčeného vraha Rommela Brooma, poprava však nebyla vykonána, protože popravčímu týmu se nepodařilo najít vhodnou žílu. Po této události se v některých státech (např. Ohio, Washington) začala používat tzv. jednosložková injekce, která obsahuje pouze jednu látku, a to Thiopental sodný nebo Phenobarbital, která odsouzence uspí a on potom zemře.

K nejznámějším odsouzeným k popravě smrtící injekcí patří Rodney Alcala, Aileen Wuornos, Henry Lee Lucas či John Wayne Gacy. U Gacyho se stal kuriózní případ: personál musel vyměnit injekci, která praskla, a Gacy se pokusil o útěk. Celá poprava tak trvala 18 minut, přičemž obvykle trvá něco kolem 4,5 minut.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. COURT TV ONLINE - TOP NEWS. web.archive.org [online]. 2001-06-25 [cit. 2019-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.