Ponorná řeka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ponorná řeka
Interpret Vladimír Merta & Etc...
Druh alba Studiové album
Vydáno 17. května 2011
Nahráno 9.–11. května 2010
1.–3. června 2010
30. srpna – 2. září 2010
2011[1]
Žánr folk rock
Délka 54:53[2]
Vydavatelství Galén
Producent Lubomír Houdek
Profesionální kritika

Petr Korál (Muzikus.cz) 6/7 hvězdičekStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[3]

Etc... chronologicky
Ztracený podzim
(2010)
Ponorná řeka
(2011)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ponorná řeka je společné studiové album písničkáře Vladimíra Merty a rockové skupiny Etc.... Album vydalo v roce 2011 vydavatelství Galén.
Natáčení alba Ponorná řeka bylo plánováno jako dárek k 65. narozeninám Vladimíra Merty a vzniklo jako pokus zachytit několik méně známých písní Vladimíra Merty s jeho přáteli ze skupiny ETC... Natáčení předcházelo více než roční jednání vydavatele s kapelou a vlastní výběr písní, který za ETC... provedli Jiří Veselý a Pavel Skála. Jako podklad pro výběr sloužila domácí Mertova demonahrávka (chystaného a nevydaného alba) z roku 1994 (písně Proti všem; Praha magická; Ponorná řeka; Černá známka; Domilováno; Gerda; Jamajka; Nikdo v zemi Nikoho; Svatá válka; Vzdálené výstřely). Před vlastním natáčení navrhl producent Lubomír Houdek, aby ve studiu vznikla i nahrávka repertoáru někdejší Mertovy skupina Dobrá úroda (1988–1989).
Natáčení se odehrávalo ve studiu 3 bees v pražských Holešovicích. Na první frekvenci ve dnech 9.–11. května 2010 vznikly základy 14 písní (Černá známka; Děvče hovoří / verze I.; Domilováno; Gerda; Chelsea Hotel; Jamajka; Píseň šaška; Mistr Jin a mistr Jang / verze I.; Nikdo v zemi Nikoho; Praha magická; Proti všem; Svatá válka; Vzdálené výstřely a Zlatá akcie). Na druhé frekvenci ve dnech 1. až 3. června 2010 vznikly pak základy patnácti písní (Bílá stížnost; Bye bye, Miss Blanche; Bývaly časy; Děvče hovoří / verze II.; Joe Dvojtečka; Meziměsto; Mistr Jin a mistr Jang / verze II.; Nekrytý šek; Ponorná řeka; Pozítří; Sjezd upírů; Ticho; Velkej Mimoň a Zezadu). Nahrávky písní Jamajka a Zlatá akcie vznikly dokonce jako improvizované session – pokus natočit celou píseň najednou a živě. U všech písní vznikl záznam Vladimírova zpěvu se španělkou a bicí, dále akordeon a několik partů basové kytary a sólové kytary Václav Veselého. Práce ve studiu se zúčastnili Vladimír Merta, Jiří Veselý, Jiří Zelenka a Pavel Skála, jeden den se na natáčení podílel i Václav Veselý (11. 5. 2010). Jako zvukaři na nahrávce pracovali Jan Balcar a Jiří Tomášek.
Kapela nebyla spokojena se zvukem bicích, část muzikantů se tedy přesunula do sokolovny v Kejžlici (30. 8. až 2. 9. 2010), kde se v improvizovaném studiu přetáčely vybrané party bicích nástrojů. Další nahrávání probíhalo už v domácích studiích jednotlivých hráčů (Jiří Veselý, Pavel Skála a Vladimír Pavlíček), na podzim 2010 v domácím studiu Vladimíra Merty natočil své houslové party i host Jan Hrubý (písně Bye bye, Miss Blanche a Chelsea Hotel) a doprovodné vokály Sára Mertová. Zde rovněž vznikla nahrávka písně Intuice ženy, při nahrávání spolupracovali Jiří Zelenka a zvukař Petr Mayer.
Závěrečný mix a mastering alba (20. 4. - 9. 5. 2011) pak vznikal ve studiu Sun v Tuchoměřicích ve spolupráci Jiřího Veselého a Michala Šenbauera (sólová kytara v písni Gerda). Tam vzniklo i konečné pořadí písní.
Autorem námětu obalu je Vladimír Merta, typografie vznikla v DTP studiu vydavatelství Galén. Snímky na obal fotografoval Petr Šolar podle instrukcí Vladimíra Merty dne 12. 3. 2011 v pražské oboře Hvězda, snímek Sáry Mertové v bookletu pochází z archivu V. Merty.
Album Ponorná řeka vyšlo 17. května 2011 a bylo premiérově představeno na koncertě Vladimíra Merty v klubu Leitnerova v Brně. Oficiální představení alba proběhlo o den později na koncertě v pražské paláci Akropolis k Mertovým 65. narozeninám, mj., za účasti ETC... a několika desítek hostů.

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Pořadí NázevHudbaText Délka
1. „Černá známka“  MertaMerta 4:57
2. „Ponorná řeka“  MertaMerta 7:34
3. „Proti všem“  MertaMerta 5:36
4. „Bye bye, Miss Blanche“  MertaMerta 5:10
5. „Chelsea Hotel“  MertaMerta 5:29
6. „Jamajka“  MertaMerta 3:20
7. „Vzdálené výstřely“  MertaMerta 6:08
8. „Píseň šaška“  MertaShakespeare (překlad: A. Přidal) 3:17
9. „Intuice ženy“  MertaMerta 4:32
10. „Gerda“  MertaMerta 8:26

Sestava[editovat | editovat zdroj]

Etc...
Hosté

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.vladimirmerta.cz/diskografie.php?id=63
  2. http://hudba.proglas.cz/detail-clanku/vladimir-merta-etc-ponorna-reka-recenze-cd.html
  3. KORÁL, Petr. Vladimír Merta & Etc...: Ponorná řeka [online]. Muzikus.cz, 2011-06-11 [cit. 2012-04-07]. Dostupné online. (česky)