Pono

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Pono je internetová služba a přehrávač hudby v digitálním formátu vysoké kvality, vyvíjený lidmi okolo hudebníka Neila Younga.

Stručný popis[editovat | editovat zdroj]

Pono je internetová služba a přehrávač vyvíjený lidmi okolo Neila Younga. Podle tiskových vyjádření i Youngovy autobiografie Hipíkovy sny je hlavním cílem „nabídnout posluchači digitální formát studiové kvality s co nejnižší možnou kompresí a překonat tak dnešní komprimovaný standard v podobě formátu mp3“, dále pak „přinést posluchači písně přesně jak znějí při prvním poslechu ve studiu při nahrávání“. Služba by se měla objevit na počátku roku 2014.[1][2]

V září roku 2012 se Neil Young objevil v pořadu Late Show Davida Lettermana s prototypem Pono přehrávače.[3][4] Velká Trojka hudebních společností Warner Music Group, Universal Music Group a Sony Music Entertainment potvrdily spolupráci a remaster svých současných hudebních katalogů pro toto zařízení.[5][6]

Název Pono vychází z havajského slova pono, které je v knize Hipíkovy Sny definované jako "poctivý, dobrý".

Podrobnosti[editovat | editovat zdroj]

Neil Young si nejen v knize Hipíkovy Sny stěžuje na dnešní kvalitu digitální hudby. Nejčastěji uvádí jako příklad iTunes, Spotifi a různé streamovací služby, o kterých tvrdí, že nabízí pouhých 5% kvalitu původního zvuku.[7][8] Kvalita CD je pak na tom o něco lépe, ale i tu Neil označil za hodně komprimovanou, s tím, že poslech hudby na člověka nepůsobí tolik jako kdysi poslech z vinylových desek a dnešní posluchači tak přichází o podstatnou část poslechu a kus umění. A právě to by měl řešit jeho produkt Pono, který nabídne digitální zvuk studiové kvality, jak zmínil v knize Hipíkovy Sny "zvuk 21. století" a dále dodává "Chci zachránit umění, jehož jsem po 50 let součástí". Ve zmíněné knize dodává, že Pono pustil několika hudebníkům a hudebním nadšenců a všichni do jednoho téměř okamžitě poznali markantní rozdíl mezi dnešní běžnou kvalitou hudby a systémem Pono. "Pono měli možnost slyšet hudebníci jako Tom Petty, Mike D z Beastie Boys, Flea z Red Hot Chili Peppers, Kid Rock a taky Mumford & Sons a My Morning Jacket. Všichni se s myšlenkou Pono ztotožňují a jsou nadšeni z představy, že by jejich posluchači mohli dostat stejně kvalitní nahrávky, jaké člověk slyší ve studiu."[9]

Formát[editovat | editovat zdroj]

Pro uložení hudby Pono používá bezeztrátovou kompresi FLAC.

Přehrávač[editovat | editovat zdroj]

Pono přehrávač nese název PonoPlayer a byl vyvíjen za pomoci společnosti Ayre Acoustics. Dle oficiálních zpráv by měl mít paměť 128 GB, což umožní v závislosti na zvoleném rozlišení uložit 800 až 5000 písní ve vysoké kvalitě. PonoPlayer bude komunikovat s media manažerem v počítači, který umožní stahování a synchronizaci hudby. Zařízení bude stát 399$. Předobjednávky budou možné od 15. března.[10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FLANARY, Patrick. Neil Young Expands Pono Digital-to-Analog Music Service [online]. Rolling Stone, 27 September 2012 [cit. 2012-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://evolver.fm/2013/09/03/neil-young-pono-to-launch-in-early-2014
  3. TREW, James. Neil Young's Pono music service wants to democratize high-quality audio [online]. [cit. 2012-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. NEWMAN, Jared. Pono: Can High-Quality Audio Sell Neil Young’s Portable Music Player? [online]. Time [cit. 2012-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Neil Young shows off his studio-quality Pono music player [online]. Geek.com, 2012-09-28 [cit. 2012-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. GEERE, Duncan. Neil Young's 'Pono' is a music service and player for audiophiles [online]. [cit. 2012-10-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. MICHAELS, Sean. Neil Young to take on Apple's iTunes Music Store [online]. [cit. 2012-10-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Calore, Michael."Why Neil Young hates MP3s -- and what you can do about it", 2 February 2012. Ověřeno k 18 October 2012. 
  9. Byford, Sam."Neil Young reveals Pono music player, promises 'the best sound anyone can get': Hardware coming next year and will play back master recordings", 28 September 2012. Ověřeno k 18 October 2012. 
  10. MINKSTER, Evan. 2014-03-09 [cit. 2014-03-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]