Přeskočit na obsah

Pohanský hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox - chráněné území na Slovensku

Výhled z plošiny k jihu, vzadu pohoří Mátra

Pohanský hrad výrazná sopečná čedičová plošina a stejnojmenná národně přírodní rezervace ležící v Cerové vrchovině, patří mezi její nejcennější území. Rezervace má plochu 223,35 ha a byla vyhlášen v roce 1958 na území obcí Stará Bašta, Hajnáčka a Šurice. Důvodem vyhlášení byla "ochrana nejzachovalejší a nejtypičtější náhorní plošiny na čedičovém příkrovu na Slovensku,které představuje území s vysokou krajinářskou a geomorfologickou hodnotou a současně jeden z nejrozsáhlejších souvislých lesních komplexů s přirozeným dřevinným složením v Cerové vrchovině."[1]

Pohanský hrad je náhorní plošina, s nejvyšší nadmořskou výškou asi 580 m n.m., s parkovou úpravou. Plošina je jen málo ovlivněna činností člověka. Je tvořen čedičovými horninami, po obvodě jsou erozí rozděleny na řadu skalních věží, bradel a puklin. Bradla jsou vysoká až 30 metrů. Pod stěnami jsou kamenná moře, která vznikla rozpadem kamenných bloků. Na území se nachází 31 čedičových nekrasových jeskyní, které vznikly díky svahovým pohybům. Nejdelší jeskyně je Sloupová (182 m). Jeskyně byly osídlené od eneolitu po dobu laténskou. Nachází se zde pozůstatky kamenného valu z doby pobytu Keltů. Na vrcholu bylo slovanské hradiště, jež sloužilo husitům v době jejich nájezdů jako opěrný bod.

Z plošiny Pohanského hradu je omezený výhled do kraje. Nejkratší přístup na hrad je po zelené turistické značce z obce Hajnáčka.

Odkazy

Reference

  1. Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR. Národná prírodná rezervácia Pohanský hrad [online]. Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) [cit. 2014-05-06]. Dostupné online. (slovenština) 

Literatura

  • Lakanda, M. a kol.: Krajinou najmladších sopiek, Radzovce: Mikroregion Obručná, 2007

Externí odkazy