Mátra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mátra
Pohoří Mátra
Pohoří Mátra

Nejvyšší bod1014 m n. m. (Kékes)

Nadřazená jednotkaMatransko-slanská oblast (Északi-középhegység)
Sousední
jednotky
Severomaďarské kotliny (Észak-magyarországi-medencék), Severní náplavová rovina Velké uherské nížiny (Észak-alföldi-hordalékkúpsíkság)
Podřazené
jednotky
Vysoká Mátra (Magas-Mátra), Západní Mátra (Nyugati-Mátra), Jižní Mátra (Déli-Mátra), Východní matranské podhůří (Keleti-Mátraalja), Západní matranské podhůří (Nyugati-Mátraalja), Matranské úpatí (Mátralába), Parádsko–recskská kotlina (Parád–Recski-medence)

SvětadílEvropa
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
Poloha v rámci fyzickogeografického členění Maďarska
Poloha v rámci fyzickogeografického členění Maďarska
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mátra (slovensky Matra) je nejvyšší pohoří Maďarska, ležící na severu země v župě Heves a dílem též v župě Nógrád. Nacházejí se zde nejvýše položené horské vesnice, jako jsou Galyatető, Mátraháza a Parád, a i čtyři nejvyšší hory Maďarska, jimiž jsou Kékes (1014 m), Pezső-kő (971 m), Galya-tető (964 m) a Péter hegyese (960 m). Pohoří se rozkládá v délce 40 km s šířkou 13 km. Pohoří Mátra je chráněnou krajinnou oblastí (Mátrai Tájvédelmi Körzet) se vzácnými a velmi cennými druhy rostlin, prorostlou hustými dubovými a ve výše položených místech i bukovými lesy. Krásou této lokace jsou i různé skalní útvary, jejichž dominantou je tzv. „Řada skal“, sklánějící se nad propastí.

Podle legendy ze 17. století znázorňuje trojvrší na státním znaku Slovenské republiky tři uherská pohoří - Tatra, Fatra a Mátra.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

V pohoří je vybudováno mnoho stezek pro turisty, mezi něž patří národní „Modrá stezka“, která vede až k úpatí hory Kékes a na níž lze spatřit i balvanové pole. Na stezkách na jihu pohoří se rozléhají peřejné potoky, zatímco na severu se nacházejí tzv. kamenná moře, z nichž největší se jmenuje „Tatarské pole“ (Tatármező). Při severozápadním okraji pohoří se také v obci Mátraverebély nachází nejnavštěvovanější poutní místo v Maďarsku, které nese název „Svatá studánka“ (Szentkút).

Kékes (Modravá) je nejvyšší horou Maďarska s nadmořskou výškou 1014 m. Na vrcholku byla v roce 1960 vybudována televizní věž, z které je při jasném počasí vidět celé Severomaďarské středohoří a obrysy Tater.

Galya-tető (Matranská hoľa) je vysoká 964 m n. m. a zůstává tak třetí nejvyšší horou Maďarska. Tato hora je jednou z nevýznamnějších lyžařských oblastí pohoří Mátra.

Sídla[editovat | editovat zdroj]

(části obcí uvedeny malým písmem)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]