Podsemínský most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podsemínský most
Podseminsky most cesky raj.jpg
Základní údaje
StátČeskoČesko Česko
PřesŽehrovka
Souřadnice
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podsemínský most je jednoobloukový kamenný most z pískovce, klenoucí se přes Žehrovku v Podsemíně, části Troskovic, na hranicích katastrálního území s Libošovicemi, pod výpustí Semínského rybníka (označovaného také jako Podsemínský). Na druhém rameni Žehrovky stojí bývalý mlýn, jenž za první republiky vlastnil Jaroslav Skála. Ten provedl modernizaci objektu, při níž vodní mlýnské kolo nahradil turbínou. V současné době[kdy?] je most v havarijním technickém stavu. Obecní úřad Troskovice, majitel mostu, jej uzavřel pro motorová vozidla a pro cyklisty a pěší turisty je přístupný na vlastní nebezpečí.

Podsemínský most se také objevil v několika filmech. Tím prvním a asi nejznámějším byla v roce 1978 komedie od režisérky Marie Poledňákové s názvem Jak dostat tatínka do polepšovny. Ve filmu po něm jezdili na kole Tomáš Holý i jeho filmovi rodiče František Němec a Jana Preissová. V roce 2005 sem zavítali hollywoodští herci Matt Damon a Heath Ledger v rámci natáčení filmu Kletba bratří Grimmů. A v roce 2007 se most objevil v pohádce O uloupené divožence s Romanem Vojtkem a Danou Markovou v hlavních rolích.

Nedaleko mostu prochází kolem mlýna červená turistická značka, známá také jako Zlatá stezka Českého ráje, a trasa NS Podtrosecká údolí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]