Marie Poledňáková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Poledňáková
Narození 7. září 1941 (75 let)
Strakonice, Československo Československo
Povolání filmová režisérka
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Ocenění Zlatá nymfa a cena Cino del Duca na MFF Monte Carlo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Poledňáková, rodným jménem Marie Jandová (* 7. září 1941 Strakonice) je česká scenáristka, režisérka a mediální podnikatelka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Marie Poledňáková se narodila ve Strakonicích do rodiny univerzitního profesora. V 15 letech měla vážnou autonehodu a krátce poté prodělala zánět srdečního svalu, který jí na několik měsíců upoutal na lůžko.

Po absolování gymnázia chtěla studovat chemii, což jí nebylo umožněno z kádrových důvodů - část rodiny emigrovala.Namísto na vysokou školu nastoupila do továrny na nádobí Napako.

Byla vdaná, jejím manželem byl Ivan Poledňák, český muzikolog. Mají spolu jedno dítě – syna Petra Poledňáka. Manželství ale nevydrželo, po několika letech se opět rozvedli a Marie zůstala sama s tehdy osmiletým Petrem. Právě tato událost se později stala inspirací k oblíbeným komediím s Tomášem Holým v hlavní roli. Petr si prostě sháněl náhradního tatínka, mimoto toužil jet s mámou na hory a mít psa jako jeho bratranec.

V roce 1961 jí dramaturg Jaroslav Dietl nabídl místo asistentky režie v Československé televizi. Jako asistentka režie pracovala 10 let. Po večerním studiu AMU obor dramaturgie pracovala jako scenáristka a režisérka. V roce 1982 odešla na Barrandov, kde pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 podniká v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

Tvorba, výběr[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Film Jak dostat tatínka do polepšovny vyvolal pozdvižení na mezinárodním festivalu v Monte Carlu. Odborná porota po projekci prohlásila, že Tomáš Holý je nejlepším dětským hercem od dob Shirley Templové a na počest Marie Poledňákové uspořádali slavnostní večeři. Film dostal hlavní cenu Zlatá nymfa a cenu Cine del Duca, která se uděluje režisérům do 35 let, přesto, že Marii bylo už 37. Po návratu do Československa se pozlacené sošky zmocnil tehdejší ředitel Československé Televize, Jan Zelenka. Po jeho odstoupení, vlivem Sametové revoluce, byla soška ukradena a její další osud je neznámý.[1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Rozhovory[editovat | editovat zdroj]

  1. POLEDŇÁKOVÁ, Marie. S kým mě bavil svět. [s.l.] : EUROMEDIA GROUP, k.s, 2013. ISBN 9788024923062.