Pochyby (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pochyby
Původní názevDoubt
Země původuUSA
Jazykangličtina
Délka104 minut
Žánrdrama
PředlohaPochyby
Scénář a režieJohn Patrick Shanley
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMeryl Streepová, Philip Seymour Hoffman, Amy Adamsová, Viola Davisová
ProdukceScott Rudin
HudbaHoward Shore
KameraRoger Deakins
KostýmyAnn Rothová
Výroba a distribuce
Premiéra25. 12. 2008, ČR 5. 3. 2009
Produkční společnostMiramax Films
DistribuceMiramax Films
Rozpočet20 mil. $
Pochyby na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pochyby, anglicky Doubt, je americký dramatický film z prostředí katolické školy vzniklý adaptací divadelní hry Pochyby Johna Patricka Shanleyho.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Film získal pět nominací na Oscara, za nejlepší adaptovaný scénář a čtyři za herecké výkony – Meryl Streepová v hlavní roli, Philip Seymour Hoffman, Amy Adamsová a Viola Davisová (jako matka Donalda Millera) za vedlejší roli.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj se odehrává v roce 1964 v katolické škole v Bronxu. Do farnosti přichází charismatický otec Flynn (Philip Seymour Hoffman), který se dostává pro svoje vstřícnější jednání se žáky a větší otevřenost vůči světu do konfliktu s ředitelkou školy, sestrou Aloysií (Meryl Streepová), která prosazuje staré pořádky. Mezi oba přístupy je pak postavena mladá sestra James (Amy Adamsová). Konflikt vrcholí, když sestra Aloysie obviní Flynna ze zneužívání prvního černošského žáka Donalda Millera, kněz však vše odmítá s poukazem na to, že mu jen pomáhá v jeho osamocenosti. Aloysie v dobrém úmyslu a zdánlivě sebejistě přinutí kněze farnost opustit, přesto v ní zůstávají pochybnosti o jeho vině i vlastním jednání.

Související články[editovat | editovat zdroj]