Pochajské moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o moři, okrajové části Žlutého moře. Další významy jsou uvedeny na stránce Po-chaj.
Po-chaj
渤海
Bóhăi
mapa Žlutého moře
Maximální hloubka30 m
Rozloha77 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celekŽluté moře
SvětadílAsie
StátČínaČína Čína
PřítokyŽlutá řeka, Chaj-che

Pochajské moře (čínsky pinyin Bóhăi, znaky 渤海, doslova „moře Po“), neboli Pochajský záliv, je okrajová část Žlutého moře při severovýchodním pobřeží Číny. Do počátku 20. století (1929) se též užívalo označení Č’-li (starý název přilehlé provincie Che-pej).

Geografická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Mělké moře, či záliv, (hloubka se pohybuje kolem 10 až 30 m; průměr je 18 m) zaujímá plochu přibližně 77 000 km² a je ohraničeno dvěma výrazně vybíhajícími poloostrovy: Liaotungským na severovýchodě a Šantungským na jihu. Mezi nimi se nachází Pochajský průliv. Ze zálivu vybíhají tři zátoky (Liaotungská na severu, Pochajská na západě a Lajčouská na jihu). Do Pochajského moře ústí druhý největší čínský tok, Žlutá řeka (Chuang-che). V dávnější minulosti zasahovalo moře podstatně dále na západ; například v období Čchin (Qin) probíhala pobřežní čára v oblasti dnešního města Pao-ting (Baoding), které nyní leží 180 km ve vnitrozemí. Tento posun způsobilo zanášení moře naplaveninami Žluté řeky. Dalším velkým přítokem je řeka Chaj-che.

V nedávné době byla v oblasti moře (jak pode dnem, tak na Šantungském poloostrově) objevena naleziště ropy a zemního plynu.

Při pobřeží Pochajského moře leží provincie Šan-tung, Liao-ning, Che-pej a přímo spravované město Tiencin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]