Přeskočit na obsah

Požár papírny v Harmanci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Požár papírny v Harmanci se odehrál dne 17. června 1988. Byl jedním ze symbolů konce komunistického režimu v Československu, ukázka problematičnosti centralizace tehdejšího hospodářství a problematické distribuce zboží a služeb v rámci socialistického hospodářství.

K požáru došlo dne na jaře 1988. Oheň zničil velkou část tehdejšího závodu, včetně výrobních linek na toaletní papír i jeho sklady.[1]

Vzhledem k tomu, že v rámci ČSSR byla výroba soustředěna téměř do tohoto jediného závodu, vedl požár k velkému nedostatku toaletního papíru v tehdejším Československu. Skutečnost způsobila nespokojenost obyvatelstva, to bylo navíc již znepokojené dlouhodobými nedostatky celé řady jiného zboží a služeb, včetně výpadků právě i v oblasti dodávek toaletního papíru.[2] Závažnost požáru dokládá i fakt, že požár a jeho dopady projednával dne 17. června 1988 i Ústřední výbor komunistické strany Československa.[1] Rozhodnuto bylo o výstavbě nových výrobních kapacit tak, aby bylo možné dosáhnout produkce 2,5 kg toaletního papíru na osobu a přiblížit se evropskému průměru spotřeby. Tíživý nedostatek papíru trval v ČSSR celkem tři týdny a plán obnovy výroby by nedokázal pokrýt tehdejší spotřebu ani v roce 1989.[3] Dočasný výpadek v zásobování bylo rozhodnuto vyřešit dovozem z Rakouska a Čínské lidové republiky[1] za devizy.

  1. a b c Keď sa celá republika pozerala do Harmanca. Pred tridsiatimi rokmi si nebolo čím utrieť zadok…. bbonline [online]. [cit. 2022-11-01]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. Proč není toaletní papír?. lidové noviny [online]. [cit. 2022-11-01]. Dostupné online. 
  3. Rok 1988: Došel papír. Jak předsednictvo ÚV KSČ řešilo nedostatek toaletního papíru. Český rozhlas Plus [online]. Český rozhlas [cit. 2022-11-01]. Dostupné online.