Požár Litomyšle (1560)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Požár Litomyšle, ke kterému došlo 5. března 1560,[1] poničil značnou část tehdejšího města.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Požár vypukl ve sladovně a později se velmi rychle rozšířil na tzv. České předměstí a Zahájí.[2] Vyhořela většina budov na dnešním Smetanově náměstí, zůstalo stát něco málo přes deset domů. Poničen byl i kostel. Kromě toho lehla popelem také místní škola, budova fary a značně byl poškozen i místní zámek, který byl následně dlouhou dobu opuštěný. Ačkoliv materiální škody byly značné, vyžádal si požár pouhé čtyři mrtvé.[2] Požár také poničil místní hradby, které musely být rovněž opravovány.[3]

Poškozenému městu se rozhodla pomoci mnohá moravská a česká města, včetně Prahy. Vybráno bylo poměrně značné množství peněz (102 kop míšeňských grošů); zvláštní sbírka se uskutečnila také i na opravu kostela a místní školy.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VACEK, Miloš. Kapitulní kostel povýšení sv. Kříže v Litomyšli. Praha, 2010 [cit. 2019-08-26]. 81 s. Diplomová práce. Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy. Vedoucí práce Tomáš Petráček. s. 25. Dostupné online.
  2. a b c SKŘIVÁNEK, Milan. Litomyšl 1259–2009. Litomyšl: Město Litomyšl, 2009. 616 s. ISBN 978-80-254-5129-8. S. 101. (čeština) 
  3. MAREŠ, František; SEDLÁČEK, Jan. Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, Okres litomyšlský. Praha: Archaeogická kommisse při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1913. S. 20. (čeština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]