Poštovní spořitelna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Poštovní spořitelna
Právní forma obchodní značka
Založeno 1991
Sídlo Praha
Majitel Československá obchodní banka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Era svět na Jungmannově nám., Praha 2012

Poštovní spořitelna je obchodní značkou ČSOB. Vznikla v roce 1991 původně jako samostatná banka pod názvem Poštovní banka. Svůj současný název užívá až od roku 1995. V tomto roce ji převzala Investiční a poštovní banka. V roce 2000 se Poštovní spořitelna stala součástí skupiny ČSOB. Služby Poštovní spořitelny jsou poskytovány na přepážkách České pošty a na Finančních centrech Poštovní spořitelny.[1] Díky své rozsáhlé pobočkové síti je tak Poštovní spořitelna aktuálně nejlépe dostupnou bankou na českém trhu. V roce 2010 začala pod jednou střechou s Poštovní spořitelnou působit také značka Era. ČSOB se podařilo v roce 2017 prodloužit spolupráci s Českou poštou na dalších 10 let, a rozšířila tak nabídku produktů a služeb Poštovní spořitelny na poštách. Již v roce 2016 byla představena Poštovní půjčka, která slavila u klientů úspěch stejně jako Poštovní účet, který Poštovní spořitelna představila na trhu v roce 2017. Začátkem roku 2018 pak značka spustila prodej Poštovního pojištění a Poštovních fondů. Kromě rozšířené a aktualizované nabídky produktů a služeb, přišla Poštovní spořitelna i s novým marketingovým konceptem s poštovními skřítky. Rozvojem služeb a značky Poštovní spořitelny zanikly důvody pro oddělení značky Era a došlo ke sjednocení obsluhy a produktů obou značek.

Obchodní síť Poštovní spořitelny představuje v současnosti 80 Finančních center Poštovní spořitelny a více než 3 000 poboček České pošty.[2] Své služby poskytuje Poštovní spořitelna přibližně 2 milionům klientů.[1] Zaměřuje se na poskytování drobného bankovnictví, kde zajišťuje komplexní služby jak fyzickým osobám, tak i podnikatelským subjektům.[1] Veškeré informace o nabídce produktů a služeb jsou k dispozici na webových stránkách.

Historie poštovních spořitelen[editovat | editovat zdroj]

Šekový vplatní lístek Poštovní spořitelny z roku 1937

Historie poštovních spořitelen sahá do 19. století. V předválečném Československu fungovala poštovní spořitelna, která navázala na svou rakousko-uherskou předchůdkyni. Československá poštovní spořitelna byla založena v roce 1918, kdy převzala v novém československém státě šekovou službu bývalého rakouského poštovního spořitelního úřadu ve Vídni. Byla tehdy zřízena jen jako správní úřad v oboru působnosti poštovní správy. Zákonem číslo 140/1919 Sb. byl zřízen Poštovní úřad šekový. Jeho úkolem bylo provádět bezhotovostní platby mezi jednotlivými hospodářskými subjekty. Tím sehrál důležitou roli při stabilizaci měnových poměrů v nově vzniklé ČSR, čímž snížil potřebu oběživa na platby v hotovosti. U Poštovního úřadu šekového se zároveň soustřeďovala největší část příjmů a výplat státu na ústředním kontě. V roce 1930 byl zákonem č. 143/1930 Sb. přeměněn Poštovní úřad šekový na Poštovní spořitelnu, když jako nový atribut jeho činnosti byla zavedena spořitelní služba. Tato instituce byla rovněž důležitým činitelem a místem pro upisování vnitřních státních půjček. Historické dokumenty k existenci této instituce se nacházejí v Archivu ČNB.

Mezi země s nejrozvinutějším poštovním bankovnictvím patří Německo, Itálie, Nizozemsko a Japonsko.[zdroj?] Tato forma poskytování bankovních služeb je též velmi populární v rozvojových zemích, mezi něž patří např. Senegal, Keňa, Jižní Afrika, Írán, Vietnam.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Představení Ery | Era jednoduše. erasvet.cz [online]. [cit. 2017-08-24]. Dostupné online. 
  2. O ČSOB a skupině | ČSOB. www.csob.cz [online]. [cit. 2017-08-24]. Dostupné online. 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]