Plazmosféra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Magneto plasma sphere.jpg

Plazmosféra nebo vnitřní magnetosféra je oblast zemské magnetosféry skládající se z nízkoenergetického plazmatu. Nachází se nad ionosférou. Vnější hranice plazmasféry je známa jako plazmopauza, která je definována řádovým poklesem hustoty plazmatu. Plazmosféra byla objevena v roce 1963 Donem Carpenterem analýzou vlnových údajů z VLF whistler. Tradičně byla plazmosféra považována za dobře vychované studené plazma s částicovým pohybem zcela dominujícím geomagnetickému poli, a proto korotujícím se Zemí.

V roce 2014 satelitní pozorování z družice THEMIS ukázaly, že se mohou vytvořit hustotní nesrovnalosti jako jsou plumy[1]. Bylo také prokázáno, že plazmosféra se nemusí vždy otáčet spolu se Zemí. Plazma v magnetosféře má mnoho různých úrovní teploty a koncentrace. Nejchladnější magnetosférické plazma je nejčastěji k nalezení v plazmosférických oblastech podobných koblihám obklopujícím Zemi. Ale plazma z plazmosféry může být detekováno v celé magnetosféře, protože se může pohybovat kolem elektrického a magnetického pole. Údaje shromážděné dvěma Van Allenovými sondami ukazují, že plazmosféra také omezuje vysoce aktivní ultrarelativistické elektrony kosmického a slunečního původu od dosažení nízké oběžné dráhy a povrchu planety.[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plasmasphere na anglické Wikipedii.

  1. NASA's THEMIS Discovers New Process that Protects Earth from Space Weather [online]. NASA, March 6, 2014 [cit. 2017-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. http://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-star-trek-invisible-shield-electron-van-allen-radiation-belts-20141126-story.html
  3. http://newsoffice.mit.edu/2014/plasma-shield-against-harmful-radiation-1126
  • Carpenter, D. L., Whistler evidence of a 'knee' in the magnetospheric ionization density profile, J. Geophys. Res., 68, 1675–1682, 1963.
  • Nishida, A., Formation of plasmapause, or magnetospheric plasma knee, by combined action of magnetospheric convections and plasma escape from the tail, J. Geophys. Res., 71, 5669, 1966.
  • Sandel, B. R., et al., Extreme ultraviolet imager observations of the structure and dynamics of the plasmasphere, Space Sci. Rev., 109, 25, 2003.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]