Plavčík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Plavčík (lodní).

Plavčík je osoba vykonávající dozor nad provozem plaveckého bazénu, koupaliště nebo jiného místa, kde se koupe větší množství lidí (např. pláž). Jeho úkolem je především dbát na bezpečnost koupajících se osob, ale často také například vyučuje plavání.

plavčík:

Kdo to je a co dělá? Úkolem plavčíka je dbát na bezpečný provoz na koupališti, bazénu, pláži nebo jiném podobném zařízení.

Co je náplní jeho práce? Pracovními činnostmi jsou - dozor nad koupajícími i nad celým provozem plovárny, koupaliště či pláže - zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví koupajících se osob i osob využívajících pramice a jiná plavidla půjčovaná v rámci koupaliště - zachraňování tonoucích - poskytování první pomoci - napouštění bazénu - kontrola hygienického stavu vody a čistoty bazénu - provádění dezinfekce - kontrola technického stavu zařízení na čištění a na úpravu vody, na rozvod vody, čerpadel, výměníků a jiných technologických zařízení, jejich obsluha a běžná údržba - kontrola teploty vody, její případná regulace - výuka plavání - provádění instruktáží pro záchranu tonoucích - případné řízení podřízených plavčíků.

V jakém pracuje prostředí? Povolání je vykonáváno u vody a ve vodě, je třeba počítat s vystavením se slunečnímu záření, s vysokými teplotami i s měnícími se klimatickými podmínkami a s prací o víkendech a v době dovolených.

S čím pracuje? Pracovními prostředky je např. zařízení na čištění a úpravu vody, na rozvod vody, motorový člun, dalekohled atd.

Jaký by měl být a co by měl znát? Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je absolvování kurzu pro plavčíky, popř. kurzu pro plavecké mistry (má-li být součástí plavčíkovy činnosti i výuka plavání, což obvykle bývá), kladný vztah k vodě, perfektní plavecké schopnosti, fyzická zdatnost a obratnost, nebojácnost, rychlá reakce, spolehlivost, ukázněnost. Nevhodné pro občany s jakoukoliv vadou nebo onemocněním snižujícím jejich tělesnou zdatnost, sluchovou nebo zrakovou ostrost, pro občany nervově labilní, s rozsáhlými kožními procesy, epilepsií, onemocněními ušními spojenými s výtoky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]