Plankenstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Plankenstein (hrad))
Jump to navigation Jump to search
Plankenstein
Burg Plankenstein 2010.jpg
Poloha
Adresa Plankenstein 1, Dolní Rakousy, Texingtal, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Další informace
Kód památky 33158
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Plankenstein se nachází ve stejnojmenném místě Plankenstein, asi 4 kilometry jihozápadně od Texingu v okrese Melk v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Hrad byl poprvé zmíněn roku 1186, kdy byl plankensteinským lénem hraběcího rodu Peilsteinů. Název hradu je odvozen ze slova blanc (= bílý) a znamená asi "z bílého kamene".

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jižní křídlo hradu

Plankenstein byl v 15. století významný majetek. Pankrác z Plankensteinu vlastnil také Peilstein, Freienstein a Sassendorf byli zástavou za Weitra a pěstouna z Pöchlarnu. Ten nechal v roce 1453 hrad renovovat, ale nebydlel tam. V bratrském sporu mezi císařem Fridrichem III. a vévodou Albrechtem VI. stál Pankrác na straně císaře, pokud mu přinášel prospěch.

Po dlouhých letech se měnili držitelé až roku 1713 získala hrad rodina Tinti. Bartoloměj z Tinti získal v roce 1763 Schallaburg a v roce 1788 zemřel ve věku 96 let na Plankensteinu. Jeho rodina bydlela na Schallaburgu a Plankenstein začal chátrat. Kronika z roku 1800 podává zprávu: „Plankenstein počátkem století byl ještě zámkem, byl částečně vybavený nábytkem a postupně se ztrácelo vše, okna i dveře. Nádherné pokoje byly vystavené větru a dešti, zdivo praskalo, střechy se bortily a po několika desetiletích se zámek proměnil v ruinu. Plankenstein zpustl a obnova by si vyžádala nepoměrně vysoké náklady. Přesto se ale něco zachránilo, kostel a škola, farář - a učitelský byt byl umístěn v ruině zámku.“

Rodina Tinti prodala velmi zadlužené majetky a s Plankensteinem a Schallaburgem v roce 1839 šlechtické rodině Nagel-Doornick z Vestfálska, která ještě dnes má v Německu zámky a hrady, také zámek Ostenfelde. Jejich majetky byly po druhé světové válce zabaveny Sovětským svazem. Hrad Plankenstein byl později restituován, Schallaburg však z důvodu nevyjasněných vlastnických vztahů v roce 1955 přešel do vlastnictví země dolnorakouské.

Když hrad za války zpustl a částečně se zřítil, rozhodla se rodina 1975 k odprodeji na architekta Hans-Peter Trimbachera, který v krátké době hrad restauroval. Na hradě funguje hotel, seminární prostory, hradní vinárna, kaple a muzeum a je možná prohlídka hradu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Burg Plankenstein na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]