Plamenové zkoušky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Plamenové zkoušky slouží k zjištění, zda daná sloučenina obsahuje některý z kovů barvících plamen. Danou látku, pokud je pevná, převedeme do roztoku (rozpuštěním v destilované vodě nebo organickém rozpouštědle, pokud se látka nerozpouští ani ve vodě, ani v organickém rozpouštědle, je možné ji nechat zreagovat s kyselinou nebo zásadou). Ze vzorku poté odlijeme pár mililitrů, například do zkumavky. Do vzorku poté ponoříme čistý, vyžíhaný, platinový drát, tzv. platinovou kličku (drát čistíme tím způsobem, že jej několikrát ponoříme do koncentrované kyseliny chlorovodíkové a několikrát vyžíháme). Není-li k dispozici platinový drát, pak postačí i obyčejná špejle. Platinový drát pak strčíme do plamene plynového kahanu a chvíli počkáme. Pokud se nic neděje, ponoříme na okamžik platinový drát do kyseliny chlorovodíkové a do plamene vložíme zpět. Pokud se ani poté nic nestane, znamená to, že zkoumaná látka buď neobsahuje žádný kationt barvící plamen, nebo jsme někde udělali chybu.

Kationtů, které barví, jsou více než dvě desítky, ovšem každý barví jinou barvou, takže je velice jednoduché je rozlišit.

Kationty barvící plamen[editovat | editovat zdroj]

Mezi takové kationty patří především kationty alkalických kovů a kationty kovů alkalických zemin, tedy lithný barví purpurově červeně, sodný velice intenzívně žlutooranžově (důkaz tohoto kationtu může ovlivnit důkaz dalších, protože je velice obtížné tento kation z drátku dostat), draselný růžovofialově, rubidný a cesný fialově, vápenatý cihlově červeně, strontnatý karmínově červeně, barnatý žlutozeleně, kationty francný a radnatý nejsou záměrně uváděny. Další kationty mimo alkalické kovy a kovy alkalických zemin jsou: boritý, který barví jablečně zeleně, měďnatý modrozeleně, manganatý zeleně s doprovodným jiskřením, seleničitý chrpově modře, molybdeničitý sírově žlutě, inditý modře až modrofialově, thallný smaragdově zeleně a olovnatý bíle.

Značka Kation Zbarvení
Li+ lithný purpurově červeně
Na+ sodný intenzivně žlutě
K+ draselný růžovofialově
Rb+ rubidný fialově
Cs+ cesný fialově
Ca2+ vápenatý cihlově červeně
Sr2+ strontnatý karmínově červeně
Ba2+ barnatý žlutozeleně
B3+ boritý jablečně zeleně
Cu2+ měďnatý modrozeleně
Mn2+ manganatý zeleně (za současného jiskření)
Se4+ seleničitý chrpově modře
Mo4+ molybdeničitý  sírově žlutě
In3+ inditý modře až modrofialově
Tl+ thallný smaragdově zeleně
Pb2+ olovnatý bíle

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]