Pistiros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pistiros
Pistiros - main excavation area.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát BulharskoBulharsko Bulharsko
Pistiros
Pistiros
Správa
Status zaniklé sídlo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pistiros byl důležitým obchodním centrem starověké Thrákie. Jednalo se původně o řeckou obchodní osadu, emporion, která se nacházela u řeky Hebros (dnes Marica), poblíž dnešní bulharské vesnice Vetren.

Město bylo založeno v druhé polovině 5. století př. n. l. obchodníky z ostrova Thassos. V této době bylo vybudováno opevnění, první dlážděné ulice a kanalizační systém. Za období největšího rozvoje města lze považovat 4. století př. n. l., zvláště pak dobu vlády odryského krále Kotyda I. (383/382 př. n. l.359 př. n. l.), z níž byl poblíž vesnice Vetren nalezen nápis popisující tehdejší zákony týkající se obchodu. Tento nápis je důležitým zdrojem poznatků o tehdejší ekonomice a společnosti. Také se z něj víme název města. Počátkem 3. století př. n. l. bylo dobyto keltskými nájezdníky.

Oblast je velmi vhodná pro pěstování vinné révy. Proto také bylo víno hlavním výrobkem, se kterým se ve městě obchodovalo, a který byl určen na export. V pozdním období se město specializovalo na produkci kovových výrobků.

V blízkosti se nacházejí dvě thrácké pohřební mohyly, římská přepřahovací stanice (mansio) a více než 200 dalších archeologických nalezišť z různých epoch vývoje oblasti.

V současné době zde probíhají výzkumy bulharských, českých a britských archeologů. Mezi nálezy zde převažuje luxusní attická a místní keramika, amfory z ostrova Thassos, thrácké mince a mince helénistických vladařů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Домарадски, М. 1991: Емпорион Пистирос: Трако-гръцки търговски отношения. Том I. ИК "Беллопринт". Пазарджик.
  • Домарадски, М. 1994: Изложба цар Котис I. Тракийската държава. Емпорион Пистирос. Kаталог. Септември.
  • Домарадски, М. – Танева, В. 1998: Емпорион Пистирос: Тракийската култура в прехода към елинистичната епоха. Том II. Септември.
  • Bouzek, J. – Domaradzki, M. – Archibald, Z. (eds.) 1997: Pistiros I. Excavations and Studies. Prague.
  • Bouzek, J. – Domaradzka, L. – Archibald, Z. (eds.) 2002: Pistiros II. Excavations and Studies. Prague.
  • Bouzek, J. – Domaradzka, L. (eds.) 2005: The Culture of Thracians and their Neighbours: Proceedings of the International Symposium in Memory of Prof. Mieczyslaw Domaradzki, with a Round Table "Archaeological Map of Bulgaria", BAR International Series 1350. Oxford.
  • Domaradzki, M. – Domaradzka, L. – Bouzek, J. – Rostropowicz, J. (eds.) 2000: Pistiros et Thasos: Structures economiques dans la peninsule balkanique aux VIIᵉ - IIᵉ siècles av. J.-C. Opole.
  • Bouzek, J. – Domaradzka, L. – Archibald, Z. (eds.) 2007: Pistiros III. Excavations and Studies. Prague.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]