Pinchas Kohen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pinchas Kohen
Narození 24. září 1886
Úmrtí 27. června 1956 (ve věku 69 let)
Místo odpočinku Haifa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Pinchas Kohen (hebrejsky:פנחס כהן) (žil 24. září 188627. června 1956) byl izraelský agronom a vychovatel, který založil několik vzdělávacích a kulturních institucí v Haifě.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v obci Zichron Ja'akov, ale vyrůstal v Metule a studoval na zemědělské škole Mikve Jisra'el. Potom studoval agronomii v Berlíně. Roku 1907 se přestěhoval do Haify, kde následujícího roku založil spolu se ženou Mirjam první hebrejskou školu v Haifě. V letech 1911 - 1915 studoval v Berlíně přírodní vědy. Po návratu začal vyučovat na Reálné škole a to až do r. 1949.

Kohen byl jedním ze zakladatelů čtvrtě Bat Galim. Roku 1916 založil ze svých žáků Turistický klub (Agudat ha-mešotetim), z něhož se později vyvinula izraelská Společnost na ochranu přírody. Založil také skautský oddíl (Cofim).

Chtěl také založit biologický ústav a zoologickou zahradu na hoře Karmel, ale tyto plány zastavilo vypuknutí druhé světové války. Až roku 1949 založil malou zahradu, z níž se vyvinula dnešní haifská ZOO. Kohen byl jejím ředitelem až do své smrti.

Jeho dcera Jardena byla baletkou, choreografkou a taneční terapeutkou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku פנחס כהן‎‎ na hebrejské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]