Pinaki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pinaki
Atol Pinaki při pohledu z oběžné dráhy
Atol Pinaki při pohledu z oběžné dráhy
Pinaki
Pinaki
StátFrancieFrancie Francie
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinaki neboli Te Kiekie je malý atol, nalézající se v souostroví Tuamotu ve Francouzské Polynésii. Geograficky je atol Pinaki částí středo-východní podskupiny Tuamotu, která dále zahrnuje atoly Ahunui, Amanu, Fangatau, Hao a Nukutavake. Korálové útesy atolu mají tvar téměř plné kružnice, obklopující lagunu. Jediným spojením laguny s mořem je mělké ústí otevřené na západní straně. Nejbližším sousedem Pinaki je atol Nukutavake ležící 14 km severozápadně od Pinaki. Pinaki měří 3 km na délku a méně než 2 km na šířku. Atol není obývaný, ale je občas navštěvován osadníky z Nukutavake.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvním Evropanem, který připlul k atolu Pinaki byl 6. června 1767 anglický mořeplavec Samuel Wallis. Wallis nazval atol jménem Whitsunday.[1] Frederick Beechey nalezl roku 1826 atol neobývaný, ale zjistil, že na ostrově jsou chatrče a také malé zásobníky na uchovávání pitné vody, vytesané na korálových útesech.

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

Pinaki patří do komunity Nukatavake, která kromě Pinaki zahrnuje další tři neobývané atoly.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pinaki (French Polynesia) na anglické Wikipedii.

  1. COOK, James, Tobias Furneaux. A Voyage Towards the South Pole and Round the World, svazek I, kniha I.,. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. Kapitola General Introduction. (anglicky) [Dále jen A Voyage Towards the South Pole and Round the World, svazek I.]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]